• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Blíží se Konec doby klecové?

Blíží se Konec doby klecové?

Blíží se Konec doby klecové?
Přece ani telata si nezaslouží být zavřená sama v boxech, kde se nemohou proběhnout.

Jakej neživot mají slepice v klecových chovech, o tom jsem toho vykvokala už dost. No, ale představte si, že v klecích jsou zavřený i jiný zvířata, nejen slepice. Namátkou můžu vyjmenovat třeba prasata, telata, křepelky, králíky… Prostě zvířat zavřených v kleci je jak zrní na statku. Naštěstí i s tím už se začalo něco dělat.

Existuje totiž evropská občanská iniciativa, která se jmenuje Konec doby klecové. Na mě je to moc složitý, abych to nějak podrobně popisovala, ale slepičím způsobem řečeno, jde o celoevropskou petici, která chce zákaz klecových chovů všech hospodářských zvířat. Tahle petice má ale speciální moc. Když ji totiž v celé Evropské unii podepíše aspoň milion lidí během jednoho roku, tak se evropští politici skutečně musí tím problémem zabývat.

A přesně to se stalo… Podpisy se sbíraly od 11. září 2018 do září 2019 a celkem se sesbíralo… tramtadadá… přes milijón šest set tisíc podpisů. Hustý, ne? Tolik moc evropských lidí si nepřeje, aby se zvířata zavíraly do klecí. A Češi se nemají vůbec za co stydět. K celkovýmu číslu totiž přidali přes 50 tisíc podpisů. Juhůůů.

Blíží se Konec doby klecové?
Prasata se v kotcích dokonce nemohou ani otočit. Iniciativa Konec doby klecové to chce změnit.

Možná si teď říkáte, sakra, Evelíno… Mám v tom zmatek. Tak chceme zákaz klecových chovů v Česku, nebo zákaz klecových chovů v Evropě? No a já vám odpovím: Chceme obojí! V Česku chceme zákaz klecových chovů slepic, protože už tady existují ty závazky obchodů, a tak je to změna, které můžeme dosáhnout docela rychle, a podpořit tak celoevropský zákaz. Prosadit ho bude běh na delší trať, ale zase se bude týkat více zvířat. Kapiš to?

Konec doby klecové teď už nemůžeme nijak podpořit. Tam se všechno podstatný odehrálo, podpisy jsou sečteny a zbývá jen držet pařátky. Ale pro zákaz klecových chovů slepic u nás pořád ještě máknout musíme, zvlášť teď, když je zákon ve Sněmovně. Pevně věřím, že se nám společně ty klece pro slepice podaří zakázat!

Pokud vás zajímá video, který jsme na podporu sběru podpisů pro Konec doby klecové udělali, tak se na něj můžete mrknout tady.

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?