• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?

Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?

Zvířata mají pozitivní vliv na naší psychiku. Svědčí o tom například canisterapie - kontakt člověka a psa nebo hipoterapie - kontakt člověka a koně. Tyto cizí názvy vás asi nijak nepřekvapí. Koně a psi jsou jedni z nejvyužívanějších zvířat k léčení hendikepů, psychických poruch, rehabilitacím a mnoha dalším věcím. Jenže nejen oni mají léčivé účinky. Dalo by se říct, že pomoci může skoro každé zvíře.

Méně z nás už ale slyšelo o felinoterapii, tedy o léčení. kde se doktorem stává kočka. Většina veřejnosti si řekne: Kočky, že by měly léčit? Ty svéhlavé potvory, které si přijdou jen, když se jim chce? Ano, přesně ty. Není na tom nic divného, vzhledem k tomu, že kočky nám dělají společnost už více než 4 tisíce let. V Egyptě a Orientu měly dokonce své paláce a po smrti se jim dostávalo stejné pocty jako lidem. Jejich idylický život ale přerušila doba inkvizice, kdyby byly, hlavně ty černé, ve velkém upalovány. Později na to se zase staly vítanými partnery na dlouhých plavbách. A ať si každý věří čemu chce, ale my, kteří kočky doma máme, víme, že kouzelné léčitelské schopnosti prostě mají. A toho se rozhodla využít právě felinoterapie.

Kočka napomáhá nejen rychlejšímu léčení jedince, ale už pouhá její přítomnost nás uklidňuje. Umí zútulnit prostor, ve kterém se nacházíme. Nejčastěji se používá v pečovatelských domech, nemocnicích nebo i školkách. „Moje babička je v pečovatelském domě, protože potřebuje 24hodinovou péči. A i když kočky nikdy neměla ráda, je na ní vidět, jak jí jejich přítomnost pomáhá,“ potvrdila mi kolegyně.

Felinoterapie má výborné výsledky i nemocnicích. Například onkologicky nemocné děti, která jsou dlouhodobě hospitalizované velice vítají kočičí přítomnost. Prostředí je pro ně stereotypní, nechtějí spolupracovat, jsou v depresích. Jakmile se objeví kočičí kamarád, rázem je vše jinak, jsou nadšené, můžou se s nimi mazlit nebo jim svěřit svá tajná přání. 


Navíc server BBC přišel s odhalením, že podle výzkumu lidé vlastnící kočky mají nižší riziko vzniku smrtelného srdečního záchvatu. Výzkum byl prováděn na 4500 lidech a ukázal 40% pravděpodobnost. Mít kočičku v domácnosti totiž snižuje pocity úzkosti a stresu.


Také se věří, že jejich vrnění nás dokáže léčit. Kočky si většinou lehají na místo, které nás bolí, předou a ohřívají ho, tím bolest ustává. A jejich předení a vytahování drápků na nás působí stejně jako jehličky při akupunktuře. Kočičí vlastníci také podle statistik chodí k lékařům až 5x méně

Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?
Instagram/cat_kingdom

Na plemeni kočky podle odborníků u felinoterapie nezáleží. Hlavní je, aby byla kočka v pohodě a nebyla ve stresu, musí si přítomnost lidí užívat. 
„Jsou ale i případy, kdy kočky léčit nemohou a to například na infekčním oddělení. Tam k dětem dochází místo kočky 110 let stará želva nebo papoušek,“ potvrdila pro online magazín Moje zdraví, ředitelka mateřské školy při Dětské nemocnici v Brně PaedDr. Jana Stěničková.


K terapiím se používají ale i hospodářská zvířata - kozy, ovce, krávy, oslícii. Například prasata jsou velice oblíbená. Každý z nás už ví, že prase je inteligentnější než pes nebo kočka, jejich inteligence je srovnatelná s 3-5 letým dítětem. Ale navíc je hypoalergenní. 


Když bychom to ale shrnuli, tak vlastně má na člověka pozitivní vliv každé zvíře a život v jeho přítomnosti je prostě hezčí. Potvrdit to mohou i pacienti Thomayerovi nemocnici v Praze v Krči, kterým jejich hospitalizace zpříjemňuje stádo muflonů. 
 

Barbara Vávrováheart

My s Britem pomáháme. Co vy?

Každá koruna se počítá! Staňte se fanouškem Facebook.com/PrimaMazlicek a přispějte tak na záchranu životů.