• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Indonéský ostrov Komodo zavírá kvůli ochraně varanů své brány

Indonéský ostrov Komodo zavírá kvůli ochraně varanů své brány

Indonéský ostrov Komodo zavírá kvůli ochraně varanů své brány

Varana komodského, symbol ostrova Komodo, najdeme na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody v kolonce „zranitelný“. O to vyšší je jeho cena na černém trhu. Proto se zdejší úřady rozhodly celý ostrov na jeden rok pro veřejnost uzavřít.

Souostroví, na kterém se rozléhá Komodský národní park, každý měsíc navštíví zhruba deset tisíc turistů. Až 95 % z nich jsou cizinci. S tím bude od ledna 2020 konec. Ostrov Komodo bude na celý rok uzavřen, aby varani dostali šanci v klidu rozšířit svou populaci. V současné chvíli jich na ostrovech najdeme okolo pěti tisíc.

Zbytek parku zůstane otevřený, ale i ten bude podléhat novým regulím. Loni v létě totiž téměř 10 hektarů parku lehlo popelem poté, co někdo odhodil cigaretu. Počet turistů se tak sníží na pět tisíc měsíčně a budou se muset předem registrovat.

Kdo vlastně jsou varani komodští neboli komodští draci? Jde o velké ještěry, které najdeme jen v Komodském národním parku. Lidé se o nich dozvěděli až v roce 1910, kdy se poprvé objevily jejich podobizny. Kvůli svému nezvyklému vzhledu a velikosti (dorůstají až tří metrů a váhy sedmdesáti kilogramů) pak bývali často zavíráni do zoologických zahrad jako oblíbené exempláře.

Původně se soudilo, že jsou tak velcí kvůli tomu, že jsou jedinými masožravci na ostrovech. Dnes se však vědci spíše přiklánějí k hypotéze, že varani komodští jsou reliktem megafauny z pleistocénu – fosilie jim podobné byly nalezeny například v Austrálii s datací 3,8 milionu let.

Po desetiletém výzkumu vědci zjistili, že varani komodští nikdy neopouští údolí, ve kterém se narodili. Ne, že by nemohli – pokud je to potřeba, dokážou se přemístit na velké vzdálenosti. Jen se jim zřejmě prostě nechce. Když je ale vědci přemístili třeba i dvacet kilometrů daleko, brzy se zase vrátili domů.

V roce 1980 byl na jejich ochranu založen Komodský národní park.

 

Vendula Hlavová

My s Britem pomáháme. Co vy?

Každá koruna se počítá! Staňte se fanouškem Facebook.com/PrimaMazlicek a přispějte tak na záchranu životů.