Jedinečný a lepší než náš: 5 věcí, které jste nevěděli o psím čenichu

Psí čumák je naprosto fascinující! Jestli jste se doteď spokojili s informací, že pejsci mají prostě skvělý čich, čtěte dál, protože v tomhle článku vám povíme hned několik zajímavostí o psích nosech, které jste možná vůbec nevěděli.

Psí čumák je naprosto fascinující! Jestli jste se doteď spokojili s informací, že pejsci mají prostě skvělý čich, čtěte dál, protože v tomhle článku vám povíme hned několik zajímavostí o psích nosech, které jste možná vůbec nevěděli.

1) Psi mají až milionkrát citlivější čich než lidé

Čichovou sliznici mají psi jednou tak vyšší než my lidé a její celková plocha je až 22× větší, v závislosti na plemeni. Lidé mají 10-20 milionů čichových buněk, zatímco pejsci až 220 milionů! Kdyby se poměrně porovnala část mozku vyhodnocující pachy, i tady by pejsci na celé čáře zvítězili, mají ji totiž 40× větší.

2) Plemeno s nejlepším čichem je bloodhound

Bloodhoundi jsou s cca 300 miliony čichových buněk vůbec nejlepší čmuchači. Jsou s velkou úspěšností využívání jako lovečtí psi, stejně jako záchranářští. Nejlepší čich ze všech psích plemen mají díky velkým otevřeným nozdrám, a také jejich velké uši mají svůj význam! Při čmuchání totiž vytvoří okolo čenichu prostředí ideální pro co nejefektivnější nasávání pachů. Můžeme si to představit jako takový trychtýř, který pomáhá pachům do čumáku. Hned v závěsu za bloodhoundem je bígl a baset

3) Rozpoznají částici pachu v bilionu dalších

Jednoduše řečeno, jestli my lidé rozeznáme lžičku cukru v kávě, pejsci rozpoznají lžičku cukru ve dvou olympijských bazénech plných vody.

4) Psi mají vomeronasální orgán (Jackobsonův)

Stejně jako třeba hadi, mají i psy speciální orgán zvaný vomeronasální, nebo také Jackobsonův. Spojuje nosní a ústní dutinu slouží zejména k identifikaci pachů souvisejících se sexuální aktivitou a má podobnou úlohu jako flémování u koní. Psím samcům dává informaci, zda je fena připravená k páření a další detaily. I proto můžete psí samce častěji přistihnout, jak v přítomnosti voňavé fenky hodně sliní nebo skřípou zuby.

5) Otisk každého čenichu je jedinečný

Stejně jako otisk prstů dvou lidí nebude nikdy stejný, i každý otisk čenichu je unikátní. Kanadský kynologický klub dokonce otisk čenichu od roku 1938 akceptuje jako důkaz identity konkrétního psa. Při troše trpělivosti a tréninku si dokonce můžete vyrobit otisk čenichu svého psa jako umělecké dílo, jen je vždycky potřeba čenich usušit a obarvit potravinářským barvivem, u kterého pejskovi nehrozí nebezpečí, až se olízne.

Chcete prozkoumat další zajímavosti o psím čumáku? Mrkněte na blog Pejskárium nebo přijďte na Pejskárium konferenci už v sobotu 30. 11. 2019, na programu jsou také přednášky o aromaterapii pro psy a hlavolamech, které s čichem velmi úzce souvisí!

Tereza Hošková

Tagy: