• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Když běh pomáhá. Zúčastnit se můžete i vy a to hned v 6 městech

Když běh pomáhá. Zúčastnit se můžete i vy a to hned v 6 městech

Unikátní akce spojující zábavu, sport a pomoc. Běh, který se poslední dobou stal sportem číslo jedna, se spojil s charitou a díky lidem, kteří nejsou líní, každoročně pomáhá předem vybraným útulkům. 

„Když jsem v roce 2014 začal přemýšlet nad pomocí útulkům a propojení s během, tak jsem často slýchával: To nedělej, to se nechytne, nespasíš celý svět. Ale já to zkusit chtěl, znám skvělé a schopné lidi a věděl jsem, že se objeví další,“ vzpomíná na začátky zakladatel projektu Petr Sokolík. 

Vše začalo před 6 lety, kdy Petr vzal kamarády, kteří oslovili další kamarády a šli si zaběhat 4 km do Stromovky. Každý dal 100 korun jako startovné. Tehdy vybrali 4 tisíce. No, každé začátky jsou těžké, ale důležité je se nevzdat! Další rok se vybíralo na psí hospic - Dejte nám šanci, který se ujal psa Valentýna. Tento otřesný případ pejska, uvázaného drátem u dopravní značky s dírou od krumpáče v hlavě, samozřejmě proběhl i médii. To už se ve Stromovce sešlo 400 lidí a vybralo se 40 tisíc korun. „V tu chvíli jsem si řekl, že z toho bude každoroční akce,“ vzpomíná Petr.

Tento rok se poběží v  Klášterci nad Ohří, PrazeJablonci nad Nisou, Opavě , Brně a Plzni. Ale je možné, že nějaká města ještě přibydou. „Tato akce začala být mezi lidmi velmi populární, a proto se ji snažíme přivést na více míst České republiky. Pečlivě hlídáme, koho podpoříme. Snažíme se hlavně o to, aby spolky měly transparentní účty, viděli jsme, jak během roku hospodaří a měli zpětnou vazbu, jak peníze využily. V Praze se teď poběží hned pro 9 spolků a vždy chceme, aby se i oni zúčastnily akce. Lidé se tak s nimi mohou setkat osobně," říká Petr. 

Když běh pomáhá. Zúčastnit se můžete i vy a to hned v 6 městech
Běhejme a pomáhejme útulkům má i svá trička, náramky i klíčenky
Běhejme a pomáhejme útulkům

Petrův kamarád Pavel, který dělal trenéra v posilovně, se před 4 lety o nápad s akcí podělil se svým klientem Michalem Malátným z Chinaski. Michal neváhal a tak v roce 2016 už bylo postaráno i o hudební zpestření. Dále projekt podpořili i Petra Černocká a Pavel Callta. O rok později už na akci dorazilo neuvěřitelných 2000 lidí a mnoho známých tváří. Vybralo se 200 tisíc korun.

„Podstatné je, že to berete s úsměvem, že k akci přistupujete tak, že to dělá partička nadšených lidí, kteří chtějí pomáhat, že se to snažíme dělat srdcem a jak nejlépe umíme, s cílem vybrat co nejvíce peněz pro útulky. Vše, co se vybere do kasiček, spočítáme na úřadě následující pracovní den a převedeme na účet útulků,“ popisuje Petr.  


Za šest let se vybral už neuvěřitelný milión a půl korun. Kde všude už bylo pomoženo najdete zároveň s termíny akcí  ZDE. Pokud budete mít čas, dorazte do Stromovky. Můžete běžet (okruh 4km), ale i jít (okruh 1 km) - se svým dvounohým i čtyřnohým parťákem nebo bez něj. Těšit se můžete na Pavla Caltu, který na akci zazpívá, ukázku dogdancingu, dogfrisbee, psích zachranářů a mnoho dalšího.

Barbara Vávrováheart

Když běh pomáhá. Zúčastnit se můžete i vy a to hned v 6 městech
Akce je pro všechny věkové kategorie, běžecké nadšence i lenochy a hlavně, vítaní jsou i vaši mazlíčci. Startovné je 100kč
Běhejme a pomáhejme útulkům

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?