Když rozdíly mizí, 26. díl: Delfíni sesazeni z trůnu! Vydry přebírají žezlo

Kdykoliv se začne mluvit o inteligenci u zvířat, první místo obvykle automaticky obsadí delfíni či šimpanzi. Výzkumy ale ukazují, že se na scéně objevil nový koumák. Alespoň co se šikovnosti týče.

Ve studii z roku 2017 analyzovali američtí vědci geny více než stovky vyder podél Kalifornského pobřeží. Zjistili, že předci vyder již před miliony let používali nástroje k získávání potravy – třeba kameny, kterými rozbíjeli škeble. Znamená to, že v této dovednosti předběhli ostatní druhy zvířat o celé miliony let. Například delfíni se technikám používání nástrojů naučili teprve před několika stovkami let.

Navíc to vypadá, že zatímco jiná (nejen mořská) zvířata se musí těmto dovednostem učit, u mladých vyder jde o téměř vrozenou schopnost. Vědci totiž odhalili, že osiřelá mláďata vyrůstající v zajetí začnou vykazovat podobné chování bez jakéhokoliv tréninku či předchozí zkušenosti s takovým jednáním u jiných jedinců.

Například Eddie z Oregonské zoo, který zemřel v prosinci 2019 v úctyhodném věku jednadvaceti let (vydry se v průměru dožívají patnácti let), byl mistrem v hraní basketbalu. Ošetřovatelé ho naučili trefovat míček do obruče jako součást léčby artrózy kloubů. Mezi další vydří hvězdy internetu patří i Nellie z Washingtonské zoo, která se naučila skládat kelímky do sebe podle velikosti.  A co teprve roční Mishka z mořského parku v Seattlu, kterou její nemoc přinutila naučit se používat inhalátor. A mohli bychom pokračovat i dál – třeba k vydrám, které se naučily používat automaty na jídlo.

Měřit inteligenci u zvířat není snadné. Ve velké míře totiž záleží na tom, jaký test použijeme. Každý druh i jedinec disponuje svou vlastní řadou schopností a dovedností. I od vyder si ale můžeme snad odnést jedno ponaučení – udržujte si bystrou mysl a dosáhnete vysokého věku.

Tagy: