Milí rodičové, neodhazujte odpadky! Aneb dobré příklady táhnou a špatné zabíjí

Cesta mezi stromy lemovaná nedopalky, obaly od cigaret, papírky, sem tam vykukuje v trávě plechovka nebo PET lahev. Pár metrů dál už jsou na hromadě pneumatiky, polystyren, zrezivělé pláty plechu a spousta střepů. V tom všem se mísí kvantum nedopalků. Obrázek z rozvojové země? Ale vůbec ne. Jedná se o malý park na okraji Prahy. Necelých třicet metrů od něj je šest kontejnerů na směsný odpad a tři na odpad recyklovaný.

Odpadky a černé skládky ale nejsou jen doménou parků a travnatých ploch v blízkosti lidských obydlí. „V lesích mnohdy vnikají hromady často nebezpečného odpadu, který ohrožuje lesní ekosystém, půdu, spodní vody a také zvěř.  Ve své myslivecké praxi jsem se setkal například se zvěří, která měla rozřezané běhy od rozbitého skla, viděl jsem srnce, který uvízl za paroží na odhozené zahradní síti,“ popisuje myslivec Lubomír Hajný. Nabízí se otázka, co udělá takový příklad s dětmi. Když tatínek vyveze smetí do lesa, jen těžko pak bude dítě motivované k tomu, aby odpadky po sobě házelo do koše. To samé platí i v případě odhazovaní cigaret. Není výjimkou, že vedle „špačků“ se povalují i obaly od bonbónů nebo jiných sladkostí. Řečeno lidově, „jaká matka, taká Katka“.

Malý, ale smrtící

Všudypřítomné nedopalky od cigaret jsou velkým problémem. Mezi lidmi se rozšířila informace, že jsou užitečné, protože ptáci, kteří si z nich staví hnízda, mohou díky nim bojovat s parazity. Jenže toxické nedopalky nehubí jen klíšťata a další parazity, ale i ptáky samotné. A to jak kvůli jejich přítomnosti v hnízdech, tak kvůli tomu, že někteří ptáci si je mohou splést s potravou. Nedopalky končí také v řekách a v mořích. Ohroženy jsou proto i ryby a další živočichové, jako například mořské želvy. Vzhledem k tomu, že cigaretové filtry obsahují velké množství toxických látek a ve většině případů i acetonová vlákna, která se rozkládají i desítky let, představují pro životní prostředí značný problém. Přesto je nacházíme pohozené všude kolem sebe.

Množství odpadků v přírodě je hlavní důvod, proč vznikají akce jako Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jde o plošný úklid přírody v rozmezí několika týdnů, do kterého se může zapojit každý. Na některých místech se organizují hromadné úklidy, na jiných to zůstává v rukou jednotlivců. Podílí se na něm i školy, firmy, obce nebo vodáci, kteří čistí vodní toky. To hlavní se odehraje tento a příští víkend, pomocníci se mohou hlásit na oficiálních stránkách akce. K dispozici jsou tam také letáky ke stažení nebo osvětové brožurky. V případě úklidu přírody ale nemusíte každoročně čekat na konec března.

Odpadkoví hrdinové

Trash Hero je mezinárodní dobrovolnický projekt, který se zaměřuje na ekologii a působí po celém světě. Dnes už jde spíše o hnutí, ke kterému se připojují lidé ve všech zemích. Dobrovolníky v žlutých tričkách s nápisy „Trash Hero“ tak můžete vidět uklízet pláže na Bali, lesy v Česku nebo okolí národních parků v Americe. Jejich pražská buňka pro vás dala dohromady desatero, které se vám při úklidu přírody může hodit.

1. Když jde člověk na procházku do přírody, ale třeba i jen do parku a ví, že ho tam čeká nepořádek po předchozích návštěvnících, hodí se vzít si sebou dva pytle nebo tašky. Jeden na směsný odpad a druhý na tříděný.

2. Na větší úklid je dobré vzít si rukavice. Dobré jsou textilní pogumované, které leccos vydrží a dají se vyprat a použít opakovaně.

3. Do hustého křoví, svažitého terénu nebo pro ty, kdo se třeba kvůli bolestem zad nemohou tolik ohýbat, se hodí chňapka na odpad, která je takovou prodlouženou rukou odpadkového hrdiny.

4. Pak už stačí jen sbírat vše, co do přírody nepatří - směsný odpad do jednoho pytle, plasty, sklo, kov, případně drobný elektroodpad a baterie do druhého pytle. Papír a tetrapakové obaly bývají natolik znečištěné a znehodnocené, že nemá smysl je třídit a putují rovnou do směsného odpadu.

5. Směsný odpad pak cestuje do černé popelnice, tříděný odpad je potřeba vytřídit do jednotlivých kontejnerů dle druhu odpadu.

6. Když najdete použité injekční stříkačky (tzv. infekční materiál), můžete buď zkontaktovat Městskou policii, která se postará o jejich bezpečnou likvidaci nebo je v Praze odnést do jednoho ze sběrných míst tzv. fix point. Při manipulaci je dobré si počínat opatrně a vždy je potřeba mít rukavice.

7. Výzvou pro trpělivé jsou cigaretové nedopalky, které se v přírodě rozkládají velmi dlouho a komplikovaně. Jejich sbírání může ulehčit klacek s jedním naostřeným koncem nebo bodák – je ale třeba dávat pozor při manipulaci s ním.

8. Co s nalezenými pneumatikami? Sběrné dvory za jejich odběr mohou účtovat malý poplatek, ale existují už sběrná místa, která by je měla vybírat bezplatně. Jejich seznam by měl být zveřejněn na webu Ministerstva životního prostředí.

9. Když člověk vidí, co vše za odpad sebral, sám pak přemýšlí nad svou produkcí odpadu a začne hledat možnosti a způsoby, jak ho produkovat co nejméně. A každý ušetřený igelitový sáček, PET láhev a kelímek na kafe se počítá!

10. Za každý sebraný odpad je dobré se ocenit a být si vědom toho, že každý krok má smysl. Protože i taková jedna kapka v moři, když se přidá k ostatním miliardám kapek, má sílu oceánu.