• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Miliarda a čtvrt: Počet uhynulých zvířat kvůli požárům v Austrálii roste

Miliarda a čtvrt: Počet uhynulých zvířat kvůli požárům v Austrálii roste

Miliarda a čtvrt: Počet uhynulých zvířat kvůli požárům v Austrálii roste
Záchranáři shazují přeživším zvířatům potravu.
zdroj: NSW Government

Koalové, klokani, vombati, vačice, kaloni, ale také hospodářská zvířata, která se nedokázala dostat z ohrad. Číslo, které už před několika dny přesáhlo miliardu, nezahrnuje bezobratlé a hmyz. I když se na některých místech začíná vegetace pomalu obnovovat, nedostatek potravy je kritický. Záchranáři pomohli přeživším zvířatům shozem zeleniny z vrtulníků. To ale nestačí.

Organizace Animals Australia očekává v příštích dnech katamarán s třiceti tunami potravy pro volně žijící živočichy. Spolu s dalšími skupinami a záchrannými stanicemi vybízejí obyvatele Austrálie, aby zvířatům pomohli miskami s vodou na zahradách a v okolí a přístupem k ovocným stromům. Vznikají návody, jak postupovat v případě, že naleznou popálené zvíře a telefonní seznamy, kam se mohou obrátit o pomoc.

Veterináři prochází zasažené oblasti a kromě pomoci popáleným zvířatům instalují také na stromech zásobníky vody. Australané přechodně ubytovávají zachráněná zvířata doma nebo je převáží auty do záchranných stanic, v jedné ze škol dokonce vzniklo centrum pro popálené koaly. Lidé darují kromě peněz na léky i kanystry s vodou a ložní prádlo, ze kterého šijí dobrovolníci kapsy pro klokaní mláďata.

Miliarda a čtvrt: Počet uhynulých zvířat kvůli požárům v Austrálii roste
V některých částech se vegetace začala pomalu obnovovat.
zdroj: NSW National Parks and Wildlife Service

„Jako ztratit rodinu“

Požáry a ohňové tornádo zasáhly i záchrannou stanici pro klokany v Novém Jižním Walesu. Rae Harvey ho budovala šestnáct let, za tu dobu se jí podařilo zachránit mnoho zvířat. Začátkem ledna ale musela být evakuována, stanice vyhořela a většina klokanů uhynula. Přes dvě desítky těch, kterým se podařilo uniknout, se následně vrátili s vážnými popáleninami. „Je to jako ztratit rodinu,“ řekla Harvey, která díky kolegům z okolních záchranných stanic a dobrovolníkům opět nabrala síly, aby mohla pomoci přeživším zvířatům.

Desítky přírodních parků a rezervací jsou kvůli požárům zcela nebo zčásti uzavřeny. Úřady vyzývají obyvatele a turisty, aby si před výletem zjistili, kterým oblastem se mají vyhnout. Vzhledem k přetrvávajícím vysokým teplotám varují před vznikem dalších požárů.

Video pod článkem zachycuje stav zničené záchranné stanice pro klokany.

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?