Místo letního osvěžení smrt: Jak neudělat z bazénů past na zvířata?

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

A nemyslete si, platí to třeba i o obyčejných sudech na dešťovku. Právě v nich se často topí kriticky ohrožení sýčkové. I proto se Česká ornitologická společnost spojila s firmou Zelená domácnost a obě společnosti daly hlavy dohromady. Vznikla tak skvělá vychytávka, která brání utopení nejen sýčků, ale i jiných druhů zvířat.

Zvířata si snadno mohou naše umělé vodní nádrže splést s těmi přirozenými a prostě do nich skočit. Problémem však je, že se pak nemají jak dostat ven. Přirozené nádrže obvykle mívají postupný vstup do vody, ty naše umělé nikoliv. Je tedy třeba v bazénu či nádrži vytvořit rampu, po které se zvířata budou moci dostat ven.

„Inspirací nám byl i plovák FrogLog, který je z USA a který taky nabízíme. Ale ten řeší hlavně bazény, já chtěl řešit hlavně hodně rozšířené sudy u okapů. A to bylo ještě před loňským suchem, teď je sudů daleko více,“ říká ke vzniku speciálního plováku Petr Dobrý ze Zelené domácnosti.

Kromě všestranného plováku pro vás máme ještě pár dalších tipů, jak se této nemilé situaci do budoucna úplně vyhnout a zachránit nespočet zvířecích životů.

Udržujte stromy v okolí bazénu či nádrže upravené

Zvláště mladší a nemotornější jedinci mohou do vody spadnout, když se jim nevyvede přeskočit z jedné větve na druhou nebo prostě jen neudrží rovnováhu. Zajistěte, aby větve nevisely přímo nad vodou či nezasahovaly až do ní.

Odstraňte z okolí bazénu či nádrže umělé zdroje potravy

Větší i menší zvířata mohou do vody spadnout při honbě za potravou. V okolí umělých vodních ploch proto nenechávejte žádnou potravu (a to ani tu potenciální – řádně zajistěte odpadkové koše a kontejnery, příp. kompost) a nekrmte v jejich blízkosti své zvířecí společníky.

Myslete na zvířata už při návrhu

Pokud váš bazén nebo nádrž zatím ještě nestojí, připočítejte do svých plánů i zvířata. Promyslete, zda bude stát na tom opravdu nejvhodnějším místě, zda bude mít vhodný vstup do vody, i to, zda bazén opravdu potřebujete. Velkým plusem je i možnost zakrytí celé vodní plochy či její oplocení alespoň na noc, kdy je většina ohrožených zvířat nejaktivnější.

Co dělat, pokud se v bazénu či nádrži začne topit zvíře

Pokuste se ho vytáhnout za pomoci něčeho, co plave (nafukovacího kruhu, matrace..) nebo mu poskytněte plochu, po které může vylézt ven samo (hadici, podběrák, lopatu…). Větší zvířata snadněji dostanete ven, pokud do mělčí části umístíte plastovou židli či jiný větší předmět, díky kterému budou moci vylézt ven. Pokud je zvíře zraněné či se vám nezdá jeho zdravotní stav, okamžitě volejte nejbližšímu veterináři či do záchranné stanice (číslo na centrální dispečink: 774 155 155).

A ještě úplně nakonec J Zelená domácnost by ráda rozjela výrobu záchranných plováků ve velkém, aby bylo možné zachránit co nejvíce zvířat. Rádi bychom jim pomohli propojit se s nějakou chráněnou dílnou, která by jejich produkty vyráběla. Pomoc lidem a pomoc zvířatům = dvě mrkve jedním řezem. J

Vendula Hlavová

Tagy: