• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Na množení jsou zákony krátké

Na množení jsou zákony krátké

Na množení jsou zákony krátké

"Dokud konečně politici nezmění zákony, tohle nikdy neskončí." "Je potřeba tohle trestat, jinak budou pokračovat." "Mělo by se to konečně zakázat!" Tyto a mnohé další podobné reakce se objeví v souvislosti s každým novým případem množírny, která je odhalena. A vypovídají o nás víc, než si možná jejich autoři připouští...

Souhlasím, že tresty za týrání zvířat je třeba adekvátně zvýšit. Souhlasím, že množírna by měla být kriminalizována a její provozovatelé trestáni. A jsem moc ráda, že je toto téma konečně na stole i v nejvyšších patrech politiky a s trochou štěstí se brzy podaří dotáhnout ke zdárnému cíli a potřebné změny zákonů budou přijaty. Jenže tím to neskončí. 

Žádný zákon, ani ten sebelépe napsaný, neukončí množírny. Tu moc má jen a pouze každý jeden z nás. 

Spousta věcí, které jsou nelegální, se dál děje. Vyrábí se a prodávají se drogy. Padělá se módní zboží. Kradou se auta nebo elektronika. Co mají všechny tyto zákonem již zakázané činnosti společného? Kupce.

Nejinak je tomu i u množení. Dokud budou mít množitelé kupce, prostě budou množit dál. I s rizikem pokuty. I s rizikem trestů. Holt budou muset být ještě vynalézavější v podvodech a balamutění lidí. Dokud jim ale tato činnost ponese peníze, budou pokračovat v množení a prodeji štěňat bez PP, stejně jako dealeři pokračují v prodeji drog, padělatelé v prodeji padělků módního zboží a zloději v krádežích a přeprodeji kradeného zboží.

„Svoboda je nerozlučně spojena s odpovědností.“

—  Benjamin Franklin

Vezměme osudy českých psů do vlastních rukou

Tlačit na politiky k přijetí potřebných změn je rozhodně správná cesta, jak posunout problematiku množíren do popředí společnských témat. Jenže je to taky cesta nejsnadnější. Už obtížnější, ale o to potřebnější a dokonce nezbytné, je začít sám u sebe: nemnožit a žádné štěně od množitele nekoupit. A pak pokračovat u druhých - blízkých, přátel, známých: upozorňovat je na rizika, vysvětlovat souvislosti, přesvědčovat o tom, proč i jeden vrh od jejich feny JE problém a proč i jedno štěně koupené od množitele JE spolupodílení se na celé množírenské mašinerii.

Proto až budete sledovat další vývoj legislativních změn v parlamentu (o kterých se včas dočtete i na tomto blogu), nezapomeňte - tady tím to jen začíná, nikoli končí!

Nekupujte, adoptuje.

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?