Nepovedli se. Co všechno mohou způsobit množitelé a proč je nepodporovat?

Jorkšír, francouzský buldoček, čivava – asi nejčastěji množená plemena, která však mají po zásahu množitele ke své rase dosti daleko. Neodborným a bezohledným množením i křížením totiž vznikají zvířata, která čeká život s vrozenou vadou nebo onemocněním. Jedním z nich je i Tofi, čokoládový „buldoček“, který nikdy nepozná normální život.

„Přijel k nám s bráchou Sagvanem. Čokoládoví psi, kteří množitelům zbyli. Nepovedli se, nedokázali je prodat. Oba kluci se nedokázali normálně vykakat, jejich střeva v sobě vytvořila pevnou překážku, přes kterou se milimetrovým otvorem téměř nic nedostalo. Ve střevech jim hnila potrava. Nikdo je neléčil. Jejich stav pravděpodobně způsobila vrozená (tedy genetická) predispozice společně se špatným krmením,“ popisuje OS Buldočí naděje (OSBN) pod albem s fotkami psa, který francouzského buldočka připomíná jen vzdáleně.

Žije, ale zdravý není

Oba sourozenci podstoupili kastraci i operaci, při níž mělo dojít k nápravě vyhřeznutých střev. Tím to ale nekončilo. „Bylo potřeba se přes břicho dostat do pánevní oblasti a tam poškozené střevo odstranit a zdravou tkáň napojit zpět. Zatímco Tofi operaci absolvoval úspěšně, Sagiho stav se po otevření ukázal vážnější a nebylo pomoci. Rozhodli jsme se proto ho dál netrápit.“

Tofimu teď táhne na třetí rok. I přes to, co si prožil, je tenhle hrbatý pes s vyboulenou hlavou a vykulenýma očima nekonfliktní a kamarádský. Po operaci může žít plnohodnotný život, ale nikdy nebude zdravý. Kvůli poškozenému střevu vykonává potřebu častěji a při rozrušení prakticky bez kontroly. I když za nic z toho Tofi nemůže, najít někoho, kdo by jej adoptoval a přijal ho takového, jakého ho množitelé „vyrobili“, se nepodařilo.

„Tofi zůstal bydlet u nás a rozšířil domácí OSBN smečku. Jednak ho nikdo nechtěl a druhak jsme po roce soužití a neustálém vytírání podlahy zjistili, že by se nám po něm stýskalo,“ říká Hana Ďuráková z Buldočí naděje. A jaká čeká Tofiho budoucnost? Zatím se jeho zdravotní stav dá popsat jako stabilizovaný. „Tofiho problém tkví v tom, že kvůli geneticky špatně postavené části bederní páteře mu vznikl jakýsi uzel na střevech. Jde o zjizvenou tkáň, která jeho střevo v jednom místě zúžila na zhruba třímilimetrový otvor,“ popisuje Hana. Co to znamená? Častý průjem, velké Tofiho úsilí při vykonávání potřeby a speciální krmivo. „I přes to všechno se podle doktorů může kdykoliv stát, že se střevo ucpe úplně a my už mu nebudeme moct nijak pomoci.“

Peníze až na prvním místě

V OSBN se s takovými případy setkávají stále častěji. „Někteří buldoci se rodí se špatně postavenou čelistí, což jim způsobuje problémy při jídle. Spousta psů se k nám dostává s dědičnými vadami očí nebo páteře. Řada z našich svěřenců trpí velkými alergiemi, což znamená doživotní velké výdaje pro jejich novou rodinu. Za poslední dobu jsme se hned několikrát setkali s dědičnými srdečními vadami,“ líčí Hana Ďuráková.

I dnes je velká pravděpodobnost, že na internetu čekají na své majitele Tofiho příbuzní. Množitelé tak bohatnou a roztočený kolotoč s vrozenými vadami a nemocemi je k nezastavení. „Tofiho vada totiž není na první pohled vidět. To znamená, že pokud jeho rodiče měli další vrhy nebo se dál chová na Tofiho sourozencích, je velká pravděpodobnost, že u některých štěňat se to projeví stejně jako u Tofiho a jeho bratra Sagvana.“

Jak je to možné? Snadno. Množitelé, od kterých brášci pochází, totiž kvůli stálé poptávce množí dál. Jak uvádí Hana Ďuráková, dostali jen pokutu. „Nedostali ji ale kvůli počtu psů nebo způsobu chovu. Dostali ji za porušení hygienických norem. Po nápravě můžou chovat dál. Množení zvířat jako takové totiž není trestné. Snad se to brzy změní.“

Tagy: