BLOG: O štěněti s přeraženou páteří a o čekání na zázrak

Jsou věci, které by si žádné mládě, ani to zvířecí, ani lidské, nemělo zažít. Mezi takové věci patří křik, rány, odmítání, dlouhá samota, nezájem… a zcela určitě je to i kopnutí či přetažení nějakou tvrdou věcí přes záda, které malému tvorečkovi zpřeláme páteř.

Jsou věci, které by si žádné mládě, ani to zvířecí, ani lidské, nemělo zažít. Mezi takové věci patří křik, rány, odmítání, dlouhá samota, nezájem… a zcela určitě je to i kopnutí či přetažení nějakou tvrdou věcí přes záda, které malému tvorečkovi zpřeláme páteř.

Bohužel přesně takovým otřesným zážitkem si prošla malá dvouměsíční fenka Sookie, štěňátko křížence, které nám strážnice městské policie přivezla do útulku. Sookie byla v šoku, celá bolavá a bohužel bylo na první pohled zřejmé, kde bude největší problém – celá její zadní polovina tělíčka byla bezvládná.

Sookie přežila. Zvládla rentgeny, CT vyšetření, prohlídky. Zvládla i operaci páteře, kde bylo potřeba vyspravit dva zlámané obratle. Zvládla hospitalizaci na veterinární klinice a byla navzdory traumatickému zážitku neskutečně milá, mazlivá a přátelská ke všem lékařům a sestřičkám. S roztomilou štěněcí elegancí zvládla i převzetí dočasnými pečovateli.

Vždy jsme znovu a znovu dojatí a neskonale vděční, když se nám nabídnou lidé na dočasnou péči, tím spíše pro nemocné či poraněné zvíře. Jsou to lidé, kteří jsou ochotní poskytnout svůj domov, své ruce, svůj volný čas a mnohdy i svá srdce jako přechodné bezpečné místo malému tvorečkovi, který na světě nikoho jiného nemá. Dočasní pečovatelé Sookie jsou teď jejími strážnými anděly, pečovateli i kamarády na hraní a okusování prakticky 24 hodin denně.

V jejích životě i v životě malé Sookie jsou také pravidelné rehabilitace. Dvakrát týdně na klinice, každý den doma, za použití řady pomůcek, masážního míčku, infralampy atd. Bohužel, zjištění z rehabilitací nejsou příliš veselá. Vypadá to, že vzhledem ke ztrátě jak hloubkové citlivosti, tak spinálních reflexů, je šance na to, že bude Sookie opět chodit, jen velmi malá. Přesto i tahle malá šance znamená naději na zázrak. A my už víme, že zázraky se dějí.

Ať už Sookie začne opět chodit, nebo bude doživotně drendit na vozíčku, my ji v tom nenecháme. Zajistíme jí maximální možnou péči a komfort a najdeme takovou rodinu, která si troufne na hendikepovaného pejska, od kterého na oplátku dostane moře lásky a vděčnosti.

Bohužel, mláďat jako je Sookie jsou tisíce. Tisíce štěňat se rodí z nezodpovědnosti či neuváženého „my chceme štěňátka“. Tisíce štěňat jsou z neznalosti anebo nezájmu rozdána majitelům, kteří se o ně nestarají nebo jim dokonce ubližují, anebo je po omrzení pošlou přes inzerát o dům dál. Každý týraný, zanedbaný, opuštěný pes, který se dostane do naší péče, se někde musel narodit. Zas každým takovým psem stojí nějaké to „chtěli jsme štěňátka“ nebo „neuhlídali jsme Betynku“. Proto je právě v souvislosti se smutným případem Sookie na místě apelovat: nemnožte své psy. A pokud je s jistotou neuhlídáte, kastrujte.

Závěrem musíme moc poděkovat. Dočasným pečovatelům za to, že jsou těmi nebližšími, koho teď Sookie má, a věnují jí maximum péče každý den, každou hodinu. Lékařům a sestrám z kliniky Zbraslav, kde byla Sookie operována, a paní terapeutce z AQUA-DOG, kam Sookie dojíždí rehabilitovat. Strážnici městské policie Krupka, která, jako už tolikrát v minulosti, neváhala a udělala maximum pro pomoc zvířeti v nouzi. Organizacím Nejen Srdcem a Staň se srdcařem, které významnými částkami přispěly na operaci Sookie. Organizaci Rafaeil Ops za nabídku převzetí Sookie, a paní Plačkové za nabídku fyzioterapie. A konečně každému z obrovské spousty lidí, kteří na Sookie mysleli, psali nám slova podpory a přispěli dle svých možností na její léčbu. Jsme moc pyšní, že je kolem nás tolik úžasných lidí ochotných zapojit se do pomoci jednomu malému štěněti.

Sookie má celý život před sebou, a ať už jej proběhá na všech čtyřech nebo projezdí na kolečkách, věříme, že to bude život dlouhý, šťastný a plný lásky. Přesně takový, jaký si každé mládě na světě zaslouží.

AniDef – útulek Žim

#nekupujadoptuj

Tagy: