Otrava u psa. První pomoc při požití toxické látky!

Základem by mělo být to, abyste měli v telefonu uložený kontakt na svého veterináře, nebo na veterinární službu, která funguje 24 hodin denně.

Jednejte hned! Když má pes bolesti a křeče, bývá pozdě!
Důležité: Potřebujete dostatek vody, přikrývek a lékárničku (3% roztok peroxidu vodíku, černé/živočišné uhlí).

Při požití toxických látek se okamžitě doporučuje vyvolat zvracení. Pozor! Pokud ale váš pes pozřel žíravinu, zvracení nevyvolávejte, může to poškodit zažívací trakt. Stejně tak pokud je malátný a nebo už zvracel. Pejskovi vypláchněte tlamu a dejte mu vypít 2-5 dcl vody. Pouze neperlivé. Minerálky a sodovky ne! Mohou uvolňovat oxid uhličitý. Nenuťte ho do pití, pokud má již bolesti, anebo je v bezvědomí, okamžitě jeďte k veterináři. A nepodávejte ani živočišné uhlí, může to zkomplikovat následné vyšetření sliznice.

Pokud váš pes spolkl předmět, zapomeňte na rady jako zelí, pití coly a podobně. Dopravte zvíře k veterináři, ten zvíře endoskopicky vyšetří a předmět vyjme, čím více potravin bude mít zvíře v žaludku, tím hůř.

Při použití toxických látek zavolejte veterináře, na jeho doporučení vyvolejte zvracení. A to pouze u zvířete, které nemá křeče a je při vědomí. Do 1 hodiny od pozření látky. Pokud se jedná o lepidlo nebo látku, která pění – nevyvolávejte zvracení!

Vyvolání zvracení

  • Vlažná voda se solí nebo vlažná voda s 3% roztokem peroxidu vodíku.

Více jak 0,5-2 dcl vody (podle velikosti) nedávejte větší množství vody. Pomáhá k rozpuštění látky v těle, hlavně pokud nedojde ke zvracení.

Pokud uspějete a pejsek se vyzvracía bude při vědomí, do 5 minut podejte 5-20 rozdrcených tablet živočišného uhlí rozmíchaného ve vodě.

K veterináři jeďte tak i tak.

Důležité je znát váhu zvířete a sdělit zda bere léky a s něčím se léčí.

Nejlépší je k veterináři přinést obal, etiketu nebo část látky, kterou pes pozřel. I pokud se jedná o tablety, nebo jedovaté květiny.

Tagy:
pes jed zvracení veterinární lékař