Pejskaře v Norsku obchází strach. Psi hynou kvůli neznámému onemocnění

Přes 200 nakažených a téměř tři desítky mrtvých psů – taková je bilance zatím neznámého onemocnění střev, které se projevuje silným krvavým průjmem. Ukazují na to výsledky několika pitev. A počet případů každým dnem přibývá. Norské úřady si zatím nevědí rady a majitelům psů důrazně doporučují, aby měli své mazlíčky neustále pod kontrolou a vyhýbali se kontaktu s jinými psy. Jeden případ je hlášen i ze Švédska, zvíře se mělo nakazit na výstavě v norském městě Trondheim.

„V Norsku asi nenajdete člověka, který by o tom ještě neslyšel,“ říká Veronika Loprais Holková, která na severu žije a sama má tři psy. „Žijeme v odlehlejší části středního Norska, tedy mimo větší města a tak si připadáme v relativním bezpečí. Ale i tak dbáme na doporučení veterinárního ústavu o venčení psů na vodítku a zamezení kontaktu s jinými psy,“ popisuje Holková, která zrušila svou účast na psích výstavách, dokud se situace nevyjasní. „Pejskaři v okolí k tomu přistupují stejně. Snaží se být opatrní a zároveň vyvarovat se hysterie. Nikdo nechce pejska vystavit zbytečnému riziku, ale že by se kvůli tomu se psy nechodilo ven vůbec, to se taky neděje.“

Nejvíce případů zatím eviduje Oslo, postupně se k němu ale přidávají i další města. Zda spolu případy souvisí zatím nikdo neví. Norský klub chovatelů zrušil všechny výstavy, závody a soutěže a všem pejskařům doporučuje, aby zrušili svou účast na zahraničních akcích.

Norský úřad pro bezpečnost potravin stále hledá možné příčiny onemocnění. Zatím není jasné, jestli jde o viry, bakterie nebo parazity. Pitva u deseti psů prokázala onemocnění střev, pět z nich mělo v těle velké množství bakterií Clostridium perfringens a Providencia alcalifaciens. Jestli onemocnění způsobují právě tyto bakterie, se zatím neprokázalo. Úřad pro bezpečnost potravin spolu s veterinárním ústavem shromažďuje údaje z pitev uhynulých psů spolu s informacemi od majitelů, u jejichž mazlíčků se symptomy taktéž objevily. Vytvořil dotazník i pro veterináře pro získání většího množství údajů.

Úřad na svých stránkách zároveň doporučuje, aby v případě podezření na neznámé střevní onemocnění majitelé na veterinární kliniky nejdříve zavolali a svůj příjezd předem nahlásili. A to proto, aby se minimalizovala možnost přenosu na jiné psy.

Tagy: