Omrzliny, oblečky, mazání tlapek: Jak pečovat o psího parťáka v zimě?

Prootože se zima přihlásila o slovo, budeme se věnovat aktuálnímu tématu a to omrzlinám. Jak se starat o svého parťáka v zimě starat? Kdy je dobré nasadit obleček a přestat s tréninkem, jak ošetřovat tlapky a jak poznáme, že je pes podchlazený?

Oblečky nejsou jen pro čivavy

Téma psích oblečků je dost choulostivé. Někomu oblečky evokují "Pravou blondýnku", věřte ale, že mají své opodstatnění. Obecně bychom jako majitelé psů měli omezit několikahodinové tůry a obecně sportoní aktivitu se psy, pokud je venkovní teplota okolo -15°C. Také je nutné myslet na to, že čím starší pes, tím nižší svalová hmota.

Oblékat bychom měli

Psy malých plemen, plemen bez podsady, psy s dysplaziemi, artrozou, spondylozou páteře, syndromem cauda equina a psy stařší a s vyholenou srstí. Vynechat bychom měli oblečky z fleecu a vlny, protžoe mají tendenci navlhnout a udělají ještě větší neplechu. Více než na vzhled, koukejte na funkčnost. Zvolte nepromokavý, kvalitní materiál. Hlavní je, aby obleček zakrýval kyčelní klouby, kořen ocasu i ramenní klouby. Zvažte, zda by psu nebylo lépe v době silných mrazů v chladnější části domu. Pravidelně podávejte čerstvou vodu kvůli zamrzání.

Tlapky

Na trhu je dnes nespočet speciálních mastiček na psí tlapky. Není ale bezpodmínečně nutné je mazat. Pokud ale psovi chcete dopřát komfort, vhodná je lékařská vazelína. Psovi zůstane i po olízání tlapek a odpuzuje vodu. Pokud jsou chodníky a silnice posypány solí, určitě po procházce psovi omyjte tlapky vlažnou vodou.

V zimním období se také můžeme setkat s vážnějšími problémy: Termickým poškozením. To dělíme na celkové, v tomto případě se jedná o podchlazení a lokální, tedy omrzliny.

Podchlazení

Vlivem dlouhodobého pobytu v chladném prostředí (ztracený a vysílený pes, pes uvázaný v lese, zraněný pes atp.). Podchlazení vznikne rychleji a snadněji, pokud je pes promočený (déšť, sníh, pobyt ve vodě), hubený, starý, případně se srstí bez podsady. Promočený pes, který uvázán u boudy může také snadno prochladnout. Pokud máte psa v kotci, boudu mějte vystlanou slámou, dřevitou vlnou. Do boudy nepatří deky, ty rychle navlhnou. Kontrolujte, zda má pes v kotci sucho.

Příznaky podchlazení

  • pokles tělesné teploty na 35 -30°C
  • třes
  • pokles tepové frekvence

Podchlazeného psa je důležité přenést do teplého prostředí, kde ho zahříváme zabalením do suché deky. Nikdy n teplou vodou. Můžeme použít i termofolii. Vždy se snažíme prvotně zahřát tělo psa (velké orgány a cévy). Pokud je pes ochotný, můžeme ho zahřívat i pomalým prováděním na vodítku. Je dobré psa následně dopravit na kontrolu k veterináři. Psovi nepodávejte při podchlazení žrádlo.

Omrzliny

Lokální poškození tkání vlivem chladu. Rozlišujeme tři stupně omrzlin, rychle se může projevit vyšší stupeň omrzlin, proto je důležité nepodceňovat ošetření. Omrzlinami nejčastěji trpí psi se srstí bez podsady, s dlouhýma a tenkýma ušimas krátkou srstí (ohaři, dogy..). Nejčastější místa: špičky ušíkonec ocasutlapyoblast varlatoblast mléčné žlázy.

1.stupeň - chladná kůže, bledá při ohřívání červená - vratný stav

2.stupeň - kůže je voskově nažloutlá, vznikají puchýře, hrozí infekce

3.stupeň - tvrdá, necitlivá kůže, vzniká nekroza, je nutné chirurgické odstranění nevratně poškozené tkáně

Zahřívání omrzlin by se mělo dělat pod tekoucí vlažnou a zvyšujeme postupně teplotu. Nikdy nezahřívejte omrzliny třením ručníkem, sněhem hrozí poškození tkáně a zanesení infekce. Psa dopravíme k veterináři, pokud se zvyšuje stupeň ormzlin.

Zuzana Wildmannová První pomoc pro psy

Tagy: