Psí aktivity V.: Jak mohou psi pomáhat lidem? Ať už s psychikou nebo chovem ovcí

My jsme vám nastínili pár možností, čemu se dá s čtyřnohým parťákem věnovat. Chtěli jsme vás inspirovat k tomu, že existují i jiné možnosti jak trávit se svým psem čas. Nemusíte stále dokola chodit „jen“ na procházky. O víkendu, kdy budete mít více času, mu můžete čas zpestřit třeba tréninkem pozic na agility.

V tomto článku si řekneme něco o canisterapii a využití psů v oblasti práce s jinými zvířaty. Canisterapie se řadí do takzvané animoterapie (zooterapie). Jedná se o léčení lidí pomocí zvířat – hodně jednoduše. Všichni víme, že zvířata působí na člověka pozitivně a především psi. Také jsou společně s koňmi a kočkami jedni z nejznámějších „terapeutů“. Takto pomáhat ale může i prase, želva nebo králík.

Zpět k pejskům. Canisterapie přispívá k rozvoji hrubé a jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvoj orientace v prostoru, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou. Pomáhají ale i při rehabilitacích a relaxaci. Napomáhají k psychické a duševní rovnováze. Využít se dá u tělesně postižených, mentálně postižených, starých lidí, ale i zdravých lidí. Je jedno, jestli jde o dítě, nebo seniora. Navíc nepomáháte jen ostatním, ale páníček i pes se společně věnují činnosti, která je oba zabaví a jejich společný vztah významnou měrou posílí.

Canisterapie se dělí do čtyř skupin:

  • AAA - tzv. společenskou činnost, kdy je pes využíván k pozvednutí kvality života klientů např. návštěvy v domově důchodců
  • AAT - tzv. terapeutická činnost se záměrem podílet se na léčbě určitého typu postižení
  • AAE -  tzv. vzdělávání za pomoci psů, kde pedagogové využívají pozitivní vliv psů na žáky se specifickými potřebami nebo jako součást zážitkové výuky
  • AACR - krizová intervence za pomoci psů, při které zkušení a kvalifikovaní

Canisterapeuté pomáhají odbourávat stres u obětí katastrof či násilí a také záchranářů, které na nich pracují.
Představa o canisterapeutickém psu je, že musí jít o ovladatelné, submisivní, klidné zvíře, které bude trpělivě snášet vše, co na něj pán a klienti naloží. Za ideální rasu bývá považován labrador nebo zlatý retrívr. Plánované kurzy a další informace naleznete ZDE.

Práce s jinými zvířaty. Mezinárodní kynologická federace je mezinárodní organizace (FIC), která se zabývá plemeny psů a kynologií jako takovou. Ve své skupině číslo jedna zahrnuje FCI ovčácké, pastevecké a honácké psy. Důležité je si tyto pojmy rozlišit.

Ovčáčtí psi (př: border kolie), jak už jejich jméno naznačuje, slouží k práci především s ovcemi, kozami, ale třeba i drůbeží. Především řídí pohyb stáda. K těmto pracím se využívají psi spíše lehčí konstrukce, kteří se dobře pohybují.

Pastevecká plemena pak stáda hlídají před dravými šelmami či zloději. Tady už se jedná o psy většího vzrůstu a ostřejší povahy.

Nakonec tu máme honácké psy. Ti pomáhají s přeháněním velkého hospodářského dobytka. Nepoužívají se k pracím s ovcemi. Bývají podsadití, ale velice mrštní.

Momentálně může váš “hlídač“ absolvovat tyto druhy zkoušek:

  • Zkoušky vloh ovčáckého psa - ZVOP (slouží pro veřejné otestování vloh psa ještě před tím, než se u něj začne s důkladným výcvikem a než se bude moci zúčastnit vyšších zkoušek) ZVOP mohou absolvovat lidé se psy, kteří nemohou se psem pást (nemají ovce ani jiná hospodářská zvířata), aby mohli rozpoznat zda jejich pes má v sobě geneticky zakódované vlastnosti, které může přenášet na své potomstvo.
  • Zkoušky práce ovčáckého psa (ZPOP1, ZPOP2 ZPOP3)
  • Soutěží v ovládání ovčáckých psů (TRIAL)

Více informací ZDE.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

PŘIDEJ FOTKU DO KOMENTÁŘE A VYHRAJ! Pozor, pozor! Společně se společností Nativia - české krmivo pro psy a kočky, jsme...

Posted by Prima Mazlíček on Sunday, September 20, 2020

Tagy: