• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Ptačí chřipka postupuje! Po Polsku udeřila i v Maďarsku a na Slovensku

Ptačí chřipka postupuje! Po Polsku udeřila i v Maďarsku a na Slovensku

Ptačí chřipka postupuje! Po Polsku udeřila i v Maďarsku a na Slovensku
Novým ohniskem nákazy je opět velkochov krůt.
Pixabay

Epidemie ptačí chřipky ve střední Evropě se šíří dál. Maďarské úřady v pondělí oznámily, že objevily virus ptačí chřipky v krůtím velkochovu na severozápadě země. Více než padesát tisíc krůt na farmě bude zabito. V pátek byl jeho výskyt oznámen i na západě Slovenska, kde se virus objevil v malochovu drůbeže. Od posledního výskytu tohoto viru na Slovensku a v Maďarsku uplynuly tři roky.

V Maďarsku aktuálně platí zákaz chovu drůbeže ve volných chovech. Úřady kontrolují všechny drůbeží farmy v okolí deseti kilometrů od místa nákazy. Během poslední epidemie ptačí chřipky zde vybili více než dva a půl milionu zvířat.

Kvůli hrozbě nákazy byla zrušena i tradiční burza exotického ptactva ve slovenské Nitře. Virus se totiž objevil jen deset kilometrů od výstaviště. Regionální veterinární zpráva v souvislosti s tím až do odvolání zakázala veškeré akce, kde je možný výskyt živé drůbeže a jiných ptáků. Vzhledem k tomu, že se virus objevil i maďarském okrese, který sousedí s Komárnem, nařízení bude zřejmě rozšířeno i do dalších oblastí.

Ptačí chřipka postupuje! Po Polsku udeřila i v Maďarsku a na Slovensku
Epidemie dopadne i na malé chovy drůbeže či chovatele papoušků.
Pixabay

Minulý týden byla ohlášena i další ohniska viru v Polsku. Nejnovější případ se týká farmy na hranicích s Německem. I tentokrát šlo o krůty. Od konce loňského roku jde již o desátý případ nákazy v chovech drůbeže. V Polsku bylo zatím vybito dvě stě tisíc jedinců. Z naprosté většiny jde právě o krůty, v jednom případě šlo o chov nosnic, v dalším o perličky. Virus se však šíří i mimo Evropu - aktuálně nákazu ptačí chřipkou řeší například v Egyptě, Číně či Mexiku.

Ptačí chřipka postupuje! Po Polsku udeřila i v Maďarsku a na Slovensku
Aktuální seznam ohnisek viru ptačí chřipky.
Státní veterinární správa ČR

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?