• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Supermarkety budou bez klecových vajec!

Supermarkety budou bez klecových vajec!

Supermarkety budou bez klecových vajec!
Můj kámoš Ben v minulým roce podpořil akci Slepičí tour – o tý vám určo taky brzy něco kvoknu.

Ten návrh zákona ve Sněmovně mě minule fakt rozradostnil! Jenže žádnej zákon by se nestal, kdyby ho nechtěli lidi. Naštěstí se velkej počet soucitných lidí postavil za slepice a toho si všimly i supermarkety. Je to logický, že? Obchody prodávají zboží lidem a lidi jasně řekli, že klecová vejce nechtěj. No, a tak se supermarkety začaly předhánět, kterej je přestane prodávat dřív.

Jak jsem mluvila o těch obrázcích z klecáků, tak hned den po jejich zveřejnění některý řetězce prohlásily, že s prodejem klecových vajec skončí, protože nechtějí podporovat utrpení slepic. To je super zpráva, že? Já vím, bohužel to nejde hned a většina z nich se zavázala, že je přestane prodávat nejpozději od roku 2025. Ale jsou tu i výjimky.

Online supermarkety Košík.cz a Rohlík.cz už klecová vejce vůbec neprodávají. Billa nedávno ohlásila, že s klecáky skoncuje nejpozději do roku 2024. A i další řetězce dělají postupný kroky a některý balení vajec z klecí už vůbec nenabízej.

A znáte takový ty jejich značky? Každej obchod má svou vlastní značku potravin a i tam dělají pokroky. Kaufland už v nich klecová vejce nepoužívá a při našem jednání mi slíbil, že si to budou moct brzy zákazníci přečíst na obalech takových výrobků. No a třeba Billa a Lidl slíbily, že ani v těch jejich nebudou klecáky od stejnýho času, kdy zmizí z jejich prodejen i klecový vejce ve skořápkách.

A jak poznáte vajíčko z klece? Když se na něj podíváte, má na sobě dlouhej kód a začíná číslem. A když začíná trojkou, je to klecák… Fuuuuj. Nebrat! Čím menší číslo, tím lepší život pro slepice. Na to, prosím, prosím, při nákupu vajec pamatujte.

Ještě bych chtěla moc moc poděkovat mýmu kamarádovi Benovi Cristovaovi (snad to píšu dobře). Ten totiž namluvil video, kde to všechno hezky vysvětluje.

A kdyby vás zajímalo, jaké firmy už slíbily, že nebudou klecáky používat, tak ten seznam najdete tady. Je jich docela dost, co? A věřím, že další brzy přibydou!

Supermarkety budou bez klecových vajec!

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?