• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Trestat, nebo raději učit?

Trestat, nebo raději učit?

Trestat, nebo raději učit?

"Potřeboval bych poradit. Jak ho mám potrestat, když...," začíná nejčastěji povídání s majiteli, kteří řeší, že jejich pes dělá něco, co dělat nemá. "A ví, co naopak dělat má?" 

Tento blog není o výcviku nebo tréninku psů. Nejsem kdovíjak zkušenou pejskařkou a jediná zkouška, kterou s Držkou (prvním a zatím jediným mým psem) máme složenou, je zkouška společného soužití. Právě ta je ale metou, kterou má překvapivě mnoho pejskařů problém úspěšně zvládnout, a to i v případě, kdy si pořídí jako parťáka malé štěně, tedy v podstatě nepopsaný list. Jakto?

Když mi Držka přišel do života, neměl zrovna kil navíc na rozdávání a bránil si misku, kdykoli do ní něco dostal. "To si pes nesmí dovolit, vrčet na mě u jídla!" zvolá mnoho majitelů ve chvíli, kdy jejich pes poprvé projeví nelibost, že se kolem něho ochomýtají, když jí. A majitelé běží pro radu, na internet, ke známým, na cvičák. Bohužel často pro tu špatnou.

Trestat, nebo raději učit?

Domluvit se není věda

Představte si, že vám konečně přistane na stole oběd. Máte hlad, na oběd jste se moc těšili a nejraději byste ho zhltli dvěma sousty. Už už se chcete pustit do jídla, když vám někdo talíř zas sebere. Nebo vám do něho strčí ruku a kouká, co vy na to. No, co by. "Nech těch hloupostí a nech mě najíst!" je jasná odpověď. A pokud toho dotyčný nenechá, pak zřejmě budete důraznější. Psí myšlení není žádná věda a pokud je otravujete u jídla, nebudou z toho o mnoho nadšenější, než vy.

Jestliže tedy majitel spěchá pro radu, co dělat, když se jeho pes rozčiluje pokud mu bere misku s jídlem. Nemá smysl ptát se, jak ho za to potrestat. Pokud vy za "nech těch hloupostí" dostanete od troufalce, který vám bere oběd, ještě záhlavek, pravděpodobně si příště budete svou porci bránit o to urputněji. Stejně tak váš pes.

Situací podobných, jako je vrčení u misky, je spousta. Pes nechce z gauče. Pes odmítá pustit botu. Pes doma čůrá. Můžete je za to pokárat nebo uhodit. Co se tím pes naučí? Příště se odchodu z gauče bránit urputněji, zdrhat s botou rychleji, vyčurat se tam, kde to není vidět.

Anebo ho můžete naučit chodit z gauče na povel, pouštět botu na povel, čůrat venku. Úplně stejně, jako když učíte "sedni" nebo "dej pac". Co se tím pes naučí? Zcela překvapivě - chodit z gauče na povel, dávat botu na povel a čůrat venku. Tedy pokud ho to naučíte správně a spolehlivě, a pes bude mít dostatečný důvod povel plnit (ať už tím důvodem bude salámek, oblíbená hračka nebo "jen" velká pusa a pohlazení).

Pokud váš pes dělá něco, co nechcete, můžete ho za to potrestat. Anebo ho můžete naučit dělat to, co chcete. Domluvit se není žádná věda :-)

#nekupujadoptuj

AniDef - útulek Žim

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?