• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Utrpení velikonočních králíčků: Když symbol svátků doplácí na svou roztomilost

Utrpení velikonočních králíčků: Když symbol svátků doplácí na svou roztomilost

Utrpení velikonočních králíčků: Když symbol svátků doplácí na svou roztomilost

Rok co rok jsme v období Velikonoc doslova bombardováni obrázky roztomilých králíčků, kuřátek a jehňátek. O neblahém osudu kuřátek a jehňátek se nebudeme rozepisovat. Králíčci však často končí v dětských rukách jako mazlíčci vyžádaní řádnou reklamní masáží. 

Věděli jste, že většina takových králíčků se nedožije ani prvního roku? Rodiče je totiž dětem pořídí bez rozmyslu a o péči o ně často nic netuší.  Samotným dětem se zvířátko brzy omrzí. Králíčci pak v lepších případech končí v útulcích, v těch horších jsou vypuštěni, vyhozeni do popelnice nebo prostě zemřou na následky zanedbané péče. Pokud tedy váháte nad adoptováním králíčka, snad vám několik následujících bodů s tím správným rozhodnutím pomůže. 

• Králici nejsou hračky

Králíci jsou křehká stvoření a i jen neopatrné pomazlení může vyústit ve zranění. Jsou to živé bytosti, které potřebují svůj prostor k prozkoumávání a ke hře, a v kleci na dětském stole se brzy začnou nudit.

• Králici vyžadují každodenní péči

I malá zvířata vyžadují stejně náročnou péči jako ta větší. Králici potřebují čerstvou vodu, jídlo a čistou podestýlku. Každý den se potřebují protáhnout, zaběhat si a pohrát si v bezpečném prostředí, ať už uvnitř či venku. Jsou velmi společenští a vyžadují stejnou interakci s lidmi nebo s ostatními zvířaty. Je třeba pečovat o jejich zdraví a pravidelně je brát na prohlídku k veterináři.

• Králíci mají ve zvyku okusovat věci

Pokud králík bude žít uvnitř, je třeba váš domov zabezpečit. Nejde jen o dřevěný nábytek, knihy či hračky. Králíci rozkoušou vše, co jim přijde do cesty. Často se nebrání ani okusování elektrických kabelů, což může vyústit v život ohrožující situaci. To vše je třeba brát do úvahy a domov králíčkovi přizpůsobit.

• Králík je závazek na deset let

Stejně jako ostatní mláďata i malí králíčci rychle vyrostou a přijdou o svou dětskou roztomilost. S přibývajícím věkem i u nich přichází různé nemoci a zdravotní problémy. Před přivedením králíčka do domácnosti je potřeba počítat s tím, že dožívají okolo osmi až dvanácti let.

 

Vendula Hlavová

My s Britem pomáháme. Co vy?

Každá koruna se počítá! Staňte se fanouškem Facebook.com/PrimaMazlicek a přispějte tak na záchranu životů.