Vánoční hrozby, které číhají na naše chlupáče na každém rohu

Mnohé zvyky spojené s Vánoci mohou ohrozit zdraví domácích mazlíčků. Že nevíte, které to jsou? Pojďme si je tedy představit.

Mnohé zvyky spojené s Vánoci mohou ohrozit zdraví domácích mazlíčků. Že nevíte, které to jsou? Pojďme si je tedy představit.

Hořící svíčky

Také si o adventu každou neděli zapalujete další svíčku na adventním věnci? I když většina psů a koček se drží od plamenů svíčky v uctivé vzdálenosti, člověk nikdy neví, k jaké nečekané situaci může dojít. Připálený kožíšek, popáleniny na tlapce, vosk v srsti nebo dokonce požár od převrhnuté svíčky vám za to nestojí. Proto nikdy neumísťujte hořící svíčky v dosahu svých mazlíčků a nenechávejte je hořet v době vaší nepřítomnosti.

Éterické oleje v aroma lampách

Často se uvádí, že zvláště pro kočky jsou nebezpečné. Kočky, oproti člověku a psu, nemají enzym, které napomáhají odbourávání fenolů a terpenů, tedy složek přítomných ve vonných olejích. Neumí tyto sloučeniny odbourat a při vysoké koncentraci může dojít k poškození jejich jater a ledvin. Je známo, že kočky nemají rády éterické oleje vyráběné z citrusů a nemilují levanduli. Pokud tyto oleje používáte v přítomnosti kočky, měla by mít možnost svobodně odejít do jiné, větrané místnosti. U aromalampy s čajovou svíčkou hrozí nebezpečí popsané v předešlém odstavci.

Ozdoby na stromečku

Zvláště psí a kočičí dorostenci mají neodbytnou potřebu prozkoumat tu novou věc s blyštivými cingrlátky, která se objevila v obývacím pokoji. Velké riziko pro ně představují skleněné ozdoby, které snadno sklouznou z větví. Řezné rány na tlapkách a v tlamě jsou velmi bolestivé a mohou se také zanítit.

A co teprve elektrické světelné řetězy? Ze zvědavosti nebo z dlouhé chvíle může začít pes nebo kočka řetěz okousávat a vystavit se tak riziku úrazu elektrickým proudem. Takový úraz může skončit i smrtí.

Rizikové jsou též vánoční řetězy a lamety, které po požití mohou způsobit nebezpečnou neprůchodnost střeva.

Také stuhy z dárků, jichž chlupáči dokážou do sebe nasoukat neuvěřitelné množství, mohou způsobit závažný problém v zažívacím traktu. Praktická rada – pokud uvidíte, že vašemu mazlíkovi čouhá ze zadečku kus něčeho, co mohlo dříve být ozdobou ze stromečku nebo z dárků, nesnažte se tuto věc vytáhnout a navštivte veterináře.

Vánoční hvězda

Neboli pryšec nádherný stejně jako ostatní pryšce při poranění roní mléko (latex). Latex obsahuje saponiny a diterpenoidy, které lokálně dráždí kůži. Kůže zčervená a svědí. Při kontaktu s okem může způsobit zánět spojivek. Po pozření podráždí sliznice a tím vyvolává zvracení nebo nadměrné slinění, někdy také průjem.

Cesmína

Díky svým atraktivně zubatým zeleným listům a červeným bobulím se cesmína stává stále populárnější vánoční dekorací objevující se v našich domácnostech. Její listy jsou velmi ostré a bobule obsahují saponiny, které dráždí trávicí trakt a mohou vyvolat zvracení. Tyto potíže ale nebudu mít králíci nebo morčata, přesto je cesmínou raději nekrmte. Větší množství sežraných listů může ucpat střeva.

Jmelí

Jmelí je léčivá rostlina obsahující velké množství látek, např. viskotoxin, který působí i proti nádorům a je ve větším množství jedovatý. Po rozkousání bobulí, lístků či větviček jmelí může u vašeho mazlíka vyvolat zvracení a skleslost. K jeho přímému ohrožení života naštěstí nedojde. Přesto jmelí raději udržujte z jeho dosahu.

Věříme, že díky těmto radám prožijete se svými mazlíčky pohodové Vánoce bez jediné nehody.

Tagy: