• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • VIDEO: Jak převychovat agresivního psa? Jedině pozitivní cestou

VIDEO: Jak převychovat agresivního psa? Jedině pozitivní cestou

Vydali jsme se do útulku Anidef u Teplic, kde probíhá pozitivní výchova agresivních psů. Za pracovnicemi útulku dochází trenérka Hanka Drábková, která je učí, jak k těmto psům přistupovat. Vše probíhá pozitivní cestou, žádné tresty. Hanka nám vysvětlila, že psi, kteří se projevují agresivně, bývají většinou ti, kteří se nejvíce bojí. „Není důvod proč už tak dost zlomenému psovi ještě přidávat tím, že ho budu trestat,“ prozradila Hana. 

Navíc podle ní tresty psa nic neučí, pouze na určitou dobu potlačují jeho chování, které stejně dříve nebo později propukne.

Názorně nám treninky ukázala na pejskovi Jimovi, kterého našli uvázaného v lese. Nikdo se k němu přes jeho agresi nemohl přiblížit. I odchyt proběhl tak, že pejska přispali. Jeho výcvik probíhá pozitivně a dělá pokroky. Zatím ale cvičí v kleci, ven si ho ještě oštřovatelky vzít netroufly. To jeho soused Bradly je na tom lépe. Po dvou měsících už chodí ven na vodítku a mazlí se. Do útulku přišel v podobném stavu, probíhal i stejný výcvik, jen prostě potřeboval méně času. 
 

Stejný názor má i paní Krejčí. Autorka knihy “Bude dobrej“, kterou napsala o svých prvních dnech se psem Conanem. Křížence německého ovčáka a brazilské fily si vzala od slečny, kterou neznala. Ta ho měla zavřeného dva měsíce ve sklepě, protože se ho všichni báli – byl agresivní. Jenže to paní Miloslava nejdříve nevěděla. Dozvěděla se to, až když mu sundala košík z tlamy a první, co udělal, bylo, že se na ni vrhl. Vyhledala i odbornou pomoc cvičitelů psů. Všichni jí řekli, že Conana nezmění, ať to vzdá. Ona to ale neudělala, naštěstí.

„Vzala jsem si homeoffice a začala ho cvičit. Nejdříve jsem tři týdny byla jen na zahradě, pak jsem si troufla jít ven. Bylo to peklo. Na každého psa útočil. Mým úkolem bylo ho jen udržet. Ale přišla jsem na to, že miluje pohyb. Takže jeho odměnou byl běh. Když polevil v útoku, pobídla jsem ho, že jdeme běhat. A on na to přišel. Sám zjistil, že když povolí a nebude útočit, přijde odměna – běh,“ vzpomíná paní Miloslava na jejich začátky.

VIDEO: Jak převychovat agresivního psa? Jedině pozitivní cestou
Paní Miloslava s Conanem.
Prima TV

Dnes Conanovi nevadí lidi, děti ani ostatní psi. O tom jsme se mimo jiné přesvědčili i na vlastní kůži při natáčení reportáže. Jejich příběh mě natolik oslovil, že jsem se rozhodla vám kromě reportáže zprostředkovat i rozhovor s Miloslavou, který zanedlouho najdete na našich stránkách.

 

Barbara Vávrová

VIDEO: Jak převychovat agresivního psa? Jedině pozitivní cestou
O jejich inspirativní cestě napsala knihu.
Prima TV

My s Britem pomáháme. Co vy?

Každá koruna se počítá! Staňte se fanouškem Facebook.com/PrimaMazlicek a přispějte tak na záchranu životů.