VIDEO: Kam se obrátit, když jsem svědkem týrání zvířete?

PRIMA_MAZLICEK_TYRANI_ZVIRAT

Poslední dobou se nám může zdát, že narůstá počet kauz týraných zvířat. Odborníci to ale připisují tomu, že lidé přestávají nad špatným zacházením se zvířaty přivírat oči a jednají. Nahlášení kauzy týrání zvířete je ale často kamenem úrazu. Lidé mají sice na výběr hned z několika možností, často ale neudají potřebné informace.

Poslední dobou se nám může zdát, že narůstá počet kauz týraných zvířat. Odborníci to ale připisují tomu, že lidé přestávají nad špatným zacházením se zvířaty přivírat oči a jednají.
Nahlášení kauzy týrání zvířete je ale často kamenem úrazu. Lidé mají sice na výběr hned z několika možností, často ale neudají potřebné informace.

Obrátit se mohou na:

  • Policii
  • Krajskou veterinární správu
  • Obec s rozšířenou působností
  • Státní zastupitelství 

Pokud máte dost důkazů, obraťte se rovnou na Policii ČR s tím, že máte podezření na trestní čin - týrání zvířete. S krajskou veterinární správou (KVS) je dobré kontaktovat i obec s rozšířenou působností. Ta má totiž právo na návrh KVS, zvíře odebrat. Pokud KVS usoudí, že se o týrání nejedná, pro většinu lidí tím případ skončí. I přesto, že s rozhodnutím spokojeni nejsou. Pak ale přichází prostor pro jiné orgány, popřípadě odvolání na Státní veterinární správu.  

KVS musí kontrolu nahlásit předem a tak má majitel zvířat čas se na inspektory připravit. Ti tak často vidí narychlo postavenou "Potěmkinovu vesnici", ze které usoudí, že o zvíře je dobře postaráno. Skutečnost je ale jiná a zvířeti může jít o život. Proto je důležité nenechat se odradit jedním neúspěchem a dále jednat.

Pořiďte fotografie, nahrajte videa (dodržujte zákaz vstupu na cizí pozemek), obraťte se na právní organizace a ochránce zvířat. Každý další den může být zvířeti osudným. 


Ve všech případech je ale nutné poskytnou na sebe zpětný kontakt. Ten slouží pro orgány pouze k tomu, aby se na nahlašovatele mohly obrátit a doptat se na další skutečnosti. Občané tak nemusí mít obavy, že jejich jméno bude někde zveřejněno. Navíc se ani jinak nahlašovatel nedozví, zda byl jeho podnět přezkoumán.
Dalším důležitým bodem je adresa, kde k potenciálnímu týrání má docházet. 

I když my nemůžeme za stav zvířete, nečinností se stáváme spolupachatelem. Zavírání očí nic neřeší. 

Informovali jsme vás například o hrůzách, které se děly v Ivančicích u Brna, přečíst si můžete zdeNa základě podnětů sousedů vše šetřila policie, úředníci z odboru životního prostředí, nakonec i starosta, veterinářka a organizace Dočasky.cz. Z toho vyplývá jedna důležitá věc - nevzdávejte to a nenechte se odbýt!

Vlnu nevole u veřejnosti zvedají i příliš malé tresty pro pachatele. V lednu tohoto roku jsme také psali o průlomovém rozsudku pro Ondřeje Hována, který brutálně zmlátil svého psa Ronnyho. Děčínská okresní soudkyně mu uložila trest 21 měsíců vězení. Proti rozsudku se obžalovaný ale odvolal, zbývá tedy doufat. Jedná se každopádně o jeden z prvních nepodmíněných trestů odnětí svobody za týrání zvířete.


Vše by měla změnit novela trestního zákoníku o zvýšení trestů za týrání zvířat. Tu předložil parlamentu už před půl rokem europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spolu s odborníky z řad advokátu by díky ní rádi zvýšili tresty za týrání zvířat, kriminalizovali množírny a zavedli dokonce nový trest pro pachatele a to zákaz opětovného držení zvířete.

Že se vám to zdá logické? Vládní většině z řad ANO a ODS ale ne. Kvůli nim se totiž novela zatím nedostala ani do prvního čtení. 
 

Na úrovni Evropské unie se nově otevírá i debata o omezení transportů s hospodářskými zvířaty. Jsou často přavážena tisíce kilometrů. Nevidím důvod, proč by měla být zvířata převážena tisíce kilometrů mimo Evropu. Je to podle mě naprosto nehumánní," tvrdí europoslanec Jiří Pospíšil. 

Tagy:
Evropa TOP 09 ODS Evropská unie ANO 2011 Jiří Pospíšil Policie České republiky Parlament České republiky Státní zastupitelství ČR Státní veterinární správa České republiky