• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • VIDEO: Kočky v roli terapeutů. To je felinoterapie

VIDEO: Kočky v roli terapeutů. To je felinoterapie

Animoterapie (zooterapie) je pojem, který poslední roky nabírá na popularitě. 
Jedná se o druh léčby, který využívá přítomnosti živého tvora a tím vyvolává u pacienta pocit klidu a bezpečí. Zvíře dokáže u člověka snížit stres, napětí i krevní tlak. Zvíře má rovněž schopnost vyvolat u člověka silné emoce a tím podporuje psychickou stimulaci, usnadňuje komunikaci s terapeutem a všeobecně podporuje psychický i fyzický stav klienta.

Nejznámějšími “terapeuty“ jsou pro laickou veřejnost jednoznačně psi a koně. Pomáhat ale může i prase, želva, králík nebo kočka. A právě kočky jsou poslední dobou velmi vyhledávanými “léčiteli“. I když je stále dost velká část lidí vůči kočkám skeptická. Svéhlaví chlupáči, kteří si sotva přijdou pro pomazlení k vlastnímu páníčkovi, natož k cizím lidem. „Naopak kočky umí být velice empatické a často jsou přijímány lépe než psi,“ tvrdí Eva Křemenová, která se felinoterapii (a nejen jí) věnuje dlouhodobě. 
 

Nejčastějšími plemeny jsou dlouhosrsté kočky, jako třeba mainská mývalí. V podstatě je to ale celkem jedno. Hlavní je, aby kočka byla vyrovnaná, nebála se cizích lidí a především – byla zdravá. Samozřejmostí jsou všechna běžná očkování.  Nejdůležitější je vztah kočky a jejího pána a to, jak vnímá okolí. Nejlepší je začít trénovat od kotěte, v období 3 měsíců. Cvičit kontakt s cizími lidmi, cestování, a aby si navykla na častou změnu prostředí. Některé kočičky k tomu přirozeně mají větší předpoklady a některé menší. Pokud byste se felinoterapii rádi věnovali, je dobré mít speciální zkoušky. Na nich se hodnotí reakce kočky na cizí lidi, na silnější zvuky, atd. Více informací naleznete ZDE. 

Pomáhat nemusí jen čistokrevné kočky, ale i útulkáři. Jako například ti, z útulku Kočky SOS Hodonín, kteří se felinoterapii (především v seniorcentrech) věnovali a můžete je vidět i v reportáži. „Bohužel už s nárůstem koček v útulku na felinoterapii nemáme čas,“ přiznala zástupkyně útulku Kočky SOS Hodonín. 

VIDEO: Kočky v roli terapeutů. To je felinoterapie

Terapie probíhá třeba už samotným kontaktem s kočkou, o kterých je známo, že umí vyhledávat geopatogenní zóny. „Zaznamenala jsem případ, kdy kočka sedávala své majitelce u hlavy. Paní pak v hlavě našli nádor. Kočky umí vyhledat bolavá místa na lidském těle. A důležité je, že odpomáhají od bolesti i stresu,“ řekla nám veterinářka Gabriela Vidímová.  


Rehabilitace s přítomností koček jsou prakticky velice jednoduché. „Pokud je člověk třeba po cévní mozkové příhodě a potřebuje rozcvičit ruku, tak už pouhé hlazení nebo česání kočky je terapie, při které rehabilituje,“ potvrdila paní Křemenová. 


Kočky jsou úžasnými společníky díky své vrozené empatii, intuici a léčivé energii. Lidem dělají společnost mnohá tisíciletí. Za tu dobu si prošly blahořečením v dávném Egyptě a raném středověku v Evropě i proklínáním během inkvizice. Inkvizice vyhlásila kočku za posedlou zlými duchy, protože má v očích pekelný oheň, a za spojence čarodějnic i ďábla. V té době začaly být kočky upalovány. Tyto praktiky ustaly v 19. století a období baroka a rokoka přineslo takzvané šlechtění koček. 
 

Barbara Vávrováheart

VIDEO: Kočky v roli terapeutů. To je felinoterapie
Ilustrační foto
Prima TV

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?