• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • VIDEO: Pomoc, která zabíjí. Jak zachránit a neublížit?

VIDEO: Pomoc, která zabíjí. Jak zachránit a neublížit?

Dvě stovky nalezených ptáčat přijala za poslední měsíc liberecká záchranná stanice Archa. Podle jejích pracovníků přitom část ptáků skončila v jejich péči zbytečně, lidé sebrali obvykle v dobré víře mláďata, která pomoc nepotřebovala.

Rozpoznat, kdy už je třeba zasáhnout a kdy je dobré nechat věcem volný průběh, může být někdy složité. Ochránci přírody proto radí, abyste před tím, než ptáče vezmete do rukou, zavolali do záchranné stanice a poradili se. Odborníci obvykle už podle popisu poznají, jestli je zásah potřeba. Rozhodně nic nezkazíte, když si ptáčka vyfotíte a jeho fotografii záchranářům pošlete. Podle vzhledu se dá totiž určit, jestli už je čas na to, aby se takový mladý pták pohyboval mimo hnízdo.

VIDEO: Pomoc, která zabíjí. Jak zachránit a neublížit?
Ptáčatům můžeme svou touhou pomoci i uškodit.

Pokud už se k záchraně ptáčete odhodláte, odevzdejte ho záchranné stanici co nejdříve. Určitě se nepokoušejte odchovat ho doma. Nejenže to zákon zakazuje, ale jen odborníci vědí například i to, jakou potravu zvolit. Nevhodná strava může ptáčka zabít. Zkušení záchranáři také umějí včas odhalit případná zranění, která už by později nemusela být léčitelná. Navíc podomácku odchovaná ptáčata mají obvykle minimální šanci v přírodě přežít, když dospějí.

Potřebné kontakty najdete na stránkách www.zvirevnouzi.cz, volat můžete i na Centrání dispečink záchranných stanic - 774 155 155.

Jak rozpoznat třeba poštolku, která pomoc potřebuje od té, která ji nepotřebuje, to ve videu radí šéfka liberecké záchranné stanice Archa Ivana Hancvenclová.

Libor Tampier

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?