VIDEO: Zničená hnízda s vejci a mrtvá mláďata. Seč rákosí u rybníka skončila masakrem

Prima Mazlíček

Seč rákosí u Pařezného rybníku skončila ptačím masakrem

Případ, který nemá obdoby – tak vnímají ornitologové počínání Rybníkářství Pohořelice, která při seči porostů na Pařezném rybníce na Žďársku zničila všechna hnízda s vejci vodních ptáků. Navíc mělo dojít i k usmrcení již vyvedených mláďat dravce motáka pochopa. Případ řeší Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Případ, který nemá obdoby – tak vnímají ornitologové počínání Rybníkářství Pohořelice, která při seči porostů na Pařezném rybníce na Žďársku zničila všechna hnízda s vejci vodních ptáků. Navíc mělo dojít i k usmrcení již vyvedených mláďat dravce motáka pochopa. Případ řeší Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Pařezný rybník patří mezi nejvýznamnější hnízdiště vodních ptáků v této oblasti. Že něco není v pořádku, zjistil Vojtěch Kodet z České společnosti ornitologické (ČSO) čirou náhodou, když projížděl kolem. „Po zjištění, že zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice nemají žádné povolení, jsem jako stráž přírody práce přerušil. Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ vysvětluje Kodet, který zároveň působí  v Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR).

Jak uvádí ČSO, Pařezný rybník je součástí lokality Rybníky u Rudolce, která je přírodní památkou evropského významu. Každý zásah v chráněném území musí být v předstihu hlášený orgánu ochrany přírody. „Firma Rybníkářství Pohořelice si Pařezný rybník a několik dalších rybníků na Vysočině nedávno pronajala. Ačkoliv byli zaměstnanci přímo v terénu upozorněni, že způsob hospodaření v tomto chráněném území, které je zároveň evropsky významnou lokalitou, musí s orgány ochrany přírody projednat, neprojednali nic,“ říká Kodet.

Rybníkářství Pohořelice hospodaří na pronajatém rybníce teprve prvním rokem. K celé situaci se vyjádřil ředitel rybníkářství Roman Osička. „Bohužel jsme v tuto chvíli neměli informaci, že pro rybník existuje nějaké omezení. Nebyl to v žádném případě záměr, ale nedopatření,“ řekl Osička pro ČTK s tím, že firma začala prověřovat všechny své pronajaté rybníky v okolí, zda se jich omezení také netýká.

Škody, které vznikly neodborným zásahem, jsou obrovské. „Zničena byla všechna hnízda vodních ptáků. Konkrétně potápky malé, labutě velké, poláka velkého, lysky černé či potápky roháče. Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení. Některé druhy hnízdící v porostech po jejich vysečení lokalitu zřejmě opustily, například silně ohrožený chřástal vodní a slípka zelenonohá,“ říká Kodet, který dokumentaci k zásahu předal ČIŽP.

Ornitologové nad celým případem nevěřícně kroutí hlavou. Stačilo totiž jen pár týdnů počkat, než budou mláďata vyvedená z hnízda. Posekat rákosiny nyní nebylo nutné. „Takové jednání nebudeme tolerovat a doufáme, že už se nikdy nebude opakovat. Vyzýváme veřejnost, aby v případech, kdy dochází k přímému ohrožení ptáků a dalších živočichů, kontaktovala Českou inspekci životního prostředí,“ připomíná Kodet.

Tagy:
příroda ptáci vejce rybník volně žijící živočichové týrání zvířat záchrana zvířat hnízdo Česká inspekce životního prostředí Česká společnost ornitologická Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky Rybníkářství Pohořelice okres Žďár nad Sázavou Vojtěch Kodet