• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Žárlí váš pes na to, že neustále koukáte do smartphonu?

Žárlí váš pes na to, že neustále koukáte do smartphonu?

Žárlí váš pes na to, že neustále koukáte do smartphonu?
Hypnóza je jedním z účinných nástrojů odvedení pozornosti...
Zdroj: unsplash.com

Všechno nasvědčuje tomu, že naše posedlost lustrováním feedem sociálních sítí a další oblíbené aktivity na smartphonu, má na naše miláčky neblahý vliv. Přesněji řečeno - děláme tak všechno pro to, aby na tu hranatou blikající věc začali žárlit.

O psech je známo, že mají ty nejkrásnější z lidských vlastností. Ba co víc! Jsou navíc osvobozené o ty ošklivější, jako je například závist nebo pomstychtivost. Jenomže… nepřipletla se jim tam ke všem těm kladů i ta zelená obluda jménem Žárlivost?

Podle studie z roku 2014 z University of San Diego jsou psi žárlivosti opravdu schopní. Vědci při ní zkoumali reakce psů na ignoraci páníčků, kteří byli zaneprázdnění například knihou. Zvířata reagovala různě. Mezi nejčastějšími reakcemi byl ale fyzický kontakt s člověkem, pak s věcí, kterou se páníček zabýval a taky snaha dostat se nějak mezi objekt zájmu a svého člověka. Vědci z toho usoudili, že žárlivost patří k instinktivnímu chování ve smečce.

Pes nemá vyvinutý zrak tak, abyste mu mohli říct: Hele, kámo, to je tvoje fotka, co tady postuju, tak laskavě nežárli a hoď se do klidu. Jejich oči prostě nejsou uzpůsobené pro sledování obrazovky. Takže vaši mazlíčci nechápou, proč koukáte do té hranaté věcičky. Co ale chápou, je, že jim kvůli ní nevěnujete pozornost.

Žárlí váš pes na to, že neustále koukáte do smartphonu?
Nejdřív mazlení, pak až telefon?
Zdroj: unsplash.com

Váš miláček je zvyklý na nějakou rutinu - venčení, jídlo, mazlení, trénink… Jakmile ji změníte tím, že na procházce místo toho, abyste mu vykládali, že nemá lézt do keře, koukáte do telefonu, můžete tím citlivějšího psa vyloženě vydeptat. Absolutně totiž nechápe, jak můžete tolik času a pozornosti věnovat něčemu/někomu, kdo není regulérní součástí smečky.

Abyste to lépe pochopili - představte si, že jeden z vlků v lese začne nepřetržitě koukat na jeden strom. Co budou dělat ostatní vlci? Budou se snažit odvést jeho pozornost a zjistit, co se sakra stalo, že o ně ztratil zájem.

Tak na to zkuste myslet a dejte svému psovi kus zasloužené pozornosti. Vy máte práci, kamarády, rodinu, partnera... Ale pro vašeho psa jste středem vesmíru jen vy. Taky se vám může stát, že váš nejoblíbenější výdobytek moderní doby skončí rozkousaný nebo zahrabaný na zahradě. A vy pak budete chtít svého psa potrestat za to, že chtěl trochu vaší zasloužené pozornosti.

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?