• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?

Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?

Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?
Orangutani sumaterští patří mezi druhy nejvíce ohrožené lidskou činností.
Archiv Prales dětem

Indonéský ostrov Sumatra je jedinečným biotopem tohoto světa. Najdeme v něm jeden z nejbohatších a nejrozmanitějších deštných pralesů na planetě. Kromě toho je i domovem mnoha vzácných a těžce ohrožených druhů. Jedním z nich je i zmiňovaný tygr sumaterský. Je na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody veden již jako „kriticky ohrožený“. Ve volné přírodě dnes najdeme méně než čtyři sta zástupců tohoto druhu a jejich počty dále klesají.

Do stejné kategorie se před několika lety dostal i slon sumaterský. Těchto pětitunových obrů tu dnes najdeme méně než dva a půl tisíce. Podobného osudu se dočkali i zdejší orangutani. Dnes jich sice zůstává ještě více než čtrnáct tisíc, ale jejich habitat se scvrknul na zlomek toho původního. Z devíti orangutaních populací mají jen tři vyhlídky na přežití v delším měřítku.

Nejhůře jsou na tom ale nosorožci sumaterští. Ve volné přírodě zbývá posledních pět významných populací - čtyři z nich se nachází na Sumatře a jedna na Borneu. Přesné počty nosorožců není snadné kvůli jejich samotářské povaze odhadnout, ale vědci se domnívají, že jich je přibližně osmdesát. V ostatních místech svého výskytu již byli prohlášeni za vyhynulý druh.

Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?
Deštné pralesy Sumatry jsou domovem jedinečných druhů zvířat, která dnes již jinde nenajdeme.
Archiv Prales dětem

Kriticky ohrožené jsou i želvy batagur kalagur. Jde o jedny z nejvíce ohrožených želv v celé Jihovýchodní Asii. Dnes je najdeme jen ve velmi malých a izolovaných populacích v Thajsku, Malajsii a právě na Sumatře a Borneu.

Co za jejich strmým úbytkem stojí? Odlesňováním systematicky ničíme domovy těchto úchvatných bytostí. Ke kácení prastarých pralesů nedochází jen kvůli palmoolejným plantážím, ale i kvůli těžbě dřeva. Velkou hrozbu pro ně představuje i bujné pytláctví. Tygři jsou zabíjeni především kvůli své kůži, nosorožci kvůli rohům a polapení orangutani slouží jako zábava pro turisty (a to přesto, že jsou od roku 1931 chráněni zákonem). Želvy jsou ohroženy i rybolovem – často končí jako vedlejší úlovky či jsou zabíjeny odhozenými sítěmi.

Češi v roli záchranářů: Portipytlácké hlídky na Sumatře - čtěte ZDE

Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?
Fotopasti českých dobrovolníků pomáhají chránit zdejší ohrožená zvířata.
Archiv Prales dětem

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?