• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Zpěvák Willie Nelson zachránil 70 koní před smrtí a týráním

Zpěvák Willie Nelson zachránil 70 koní před smrtí a týráním

Zpěvák Willie Nelson zachránil 70 koní před smrtí a týráním
Habitat for Horses

Když americký country zpěvák Willie Nelson nezáří zrovna na pódiu, téměř jistě ho najdete doma na jeho texaském ranči. Dnes může „Luck Ranch“ – téměř tři sta hektarů půdy – domovem nazývat i více než 70 zachráněných koní.

„Mí koně jsou pravděpodobně nejšťastnějšíma koňma na světě,“ směje se Nelson. „Každý den je krmím dvakrát denně. Zrovna měli jet na jatka, takže je to asi to poslední, co si pamatujou. Jsou to šťastný koně.“

V roce 2006 se poprvé setkal se zástupci Habitat for Horses, texaské organizace na ochranu koní. Po několika týdnech se mu ozvali s informacemi o velké aukci koní směřujících na jatka. Nelson neváhal a odvezl všechny koně, které mohl. Toho dne adoptoval prvních dvanáct koní. Pět kobyl v tu dobu bylo březí. Od té doby koně jen přibývali.

Ne všichni však byli v dobrém stavu. Když Nelsonovi v roce 2012 vyšlo album s příznačným názvem „Heroes“ (Hrdinové), nabídnul domov i tříletému hřebci Whisper a dvanáctileté kobyle Traveler. Oba byli odebráni majiteli, který je týral. Whisper měl dokonce na zádech popáleniny. Naštěstí se oba ve svém novém „šťastném“ domově rychle zotavili a dnes se prohání po pastvinách společně s ostatními. Jakmile se vzpamatují ze své neblahé minulosti, jsou někteří koně nabídnuti k adopci. „Obvykle je dáváme k adopci po dvou, aby s sebou měli alespoň někoho, koho už znají,“ vysvětluje Jason Walker, jeden z pomocníků na ranči.

Nelson svou lásku ke koním prokazuje nejen svými činy a hudbou. 86letý zpěvák za svou pomoc zvířatům dokonce získal cenu People’s Silver Telly za krátký spot z roku 2015 „The Love of Horses“. Popisuje v něm své plány a setkání s aktivisty z organizace Habitat for Horses, kteří se snaží prosadit zákaz porážky koní. V USA je jich každý rok poraženo více než sto tisíc. Jejich maso je vyváženo do zahraničí jako „delikatesa“.

Svou lásku ke koním Nelson předal i svým dětem. Jeho dcera Amy patří mezi nejhlasitější aktivisty za práva koní ve Spojených státech a jeho syn Lukas patří stejně, jako jeho otec, mezi největší podporovatele organizací Saving America’s Horses a Habitat for Horses. Samotný zpěvák se nechal slyšet, že právě kvůli této záchranné misi pojmenoval svůj rozlehlý ranč ve Spicewoodu „Luck Ranch“ – Ranč štěstí. Sedmdesátka zachráněných ho totiž rozhodně měla.

 

Vendula Hlavová

My s Britem pomáháme. Co vy?

Každá koruna se počítá! Staňte se fanouškem Facebook.com/PrimaMazlicek a přispějte tak na záchranu životů.