• Domů /
  • články a pořady
  • /
  • Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile

Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile

Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile
V Chile najdeme posledních 1500 jedinců, dalších 500 žije na území Argentiny.
Wikipedia Commons

Kdysi bychom ho našli ve velkých počtech na úpatí majestátních And. Ale i na plachého a nenáročného jelínka, kterého najdeme ve státním znaku Chile, dopadl osud mnoha obyvatel Patagonie. V počtu dvou tisíc jedinců čelí huemul jižní vyhynutí. V roce 2015 byl tento druh zařazen na Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody do kategorie „ohrožený“.

Od našich jelenů ho snadno rozpoznáte - má zavalitější tělo a kratší nohy. Samci se odlišují i černou kresbou na hlavě a parohy – ty každý rok během páření shazují. Jejich hustá šedohnědá srst se zlehka promašťuje a díky tomu mohou huemulové v suchu přeplavat chladná ledovcová jezera Patagonie. Jde o největší původní „jelení“ druh Chile.

I přes jeho výšku je však velice těžké ho spatřit. Libuje si totiž v samotě – huemulové žijí jako samotáři nebo v malých skupinách o maximálně třech členech. V minulosti byl dokonce chybně zobrazován na reprodukcích chilského státního znaku. Prozaické popisy cestovatelů se totiž omezovaly jen na to, že je menší než kůň – proto ho malíři zobrazovali jako malého koně.

Co huemuly ohrožuje? Pytláctví, útoky nezabezpečených psů, ale i pum a lišek a choroby, které se k nim dostávají od „hospodářských“ zvířat, jimž farmáři nechávají volnost pohybu. Kromě toho ale přicházejí i o svůj přirozený habitat – důlní a energetické společnosti se nezastaví před ničím.

Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile
Huemuly ohrožuje především lidská aktivita - výstavba, doly, ale i zemědělství.
Tompkins Conservation

V roce 2010 se chilské a argentinské úřady spojily a podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci při ochraně tohoto druhu. O pět let později byl v Chile na rozloze osmdesáti tisíc hektarů vyhlášen Národní park Patagonie. Ten by měl ochránit zdejší biodiverzitu i zajistit budoucnost huemulů.

Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile
V období páření samci shazují své parohy.
Tompkins Conservation

Vteřiny naděje

Věděli jste, že za pouhých třicet vteřin na stránce "Vteřiny Naděje" přispějete na pomoc potřebným?