Americká vládní agentura povolila adopci „laboratorních“ zvířat ze svých zařízení

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nově umožní adopci zdravých zvířat, která byla využívána pro pokusy. V rámci adopčního programu bude možné poskytnout bezpečný domov nejen morčatům a králíkům, ale i psům, kočkám a „hospodářským“ zvířatům, jako jsou ovce či prasata. Dosud byla tato zvířata po pokusech uspávána.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nově umožní adopci zdravých zvířat, která byla využívána pro pokusy. V rámci adopčního programu bude možné poskytnout bezpečný domov nejen morčatům a králíkům, ale i psům, kočkám a „hospodářským“ zvířatům, jako jsou ovce či prasata. Dosud byla tato zvířata po pokusech uspávána.

Stále více lidí začíná hledat alternativy k testované kosmetice a drogerii. I přesto, že legislativa mnoha států její testování zakazuje, konec pokusů na zvířatech se ani zdaleka neblíží. Kosmetika a drogerie totiž představují pouhá dvě procenta studií, ke kterým jsou zvířata v laboratořích zneužívána. Naprostá většina pokusů na zvířatech je prováděna kvůli medicíně, zemědělství a průmyslu či armádě. Povědomí o utrpení zvířat v laboratořích však stále stoupá a mnoho institucí a laboratoří se proto snaží získat přízeň veřejnosti alespoň tím, že umožní, aby byla zvířata, která již nejsou potřebná, adoptována.

Nově se k nim přidává i americký FDA. Díky nové směrnici úřadu mohou zvířata, kterým lidé přichystali neblahý osud v laboratořích, prožít zbytek života v bezpečných domovech. Jedinci, kteří pokusy přežijí ve zdraví, budou moci být adoptováni či posláni do útulků, kde na nový domov počkají. Zvířata, která nebudou uznána za „zdravotně schopná“, budou i nadále v laboratořích utrácena.

Podle údajů, které FDA zveřejnil, bylo pro jeho účely za rok 2018 využito k pokusům 1929 zvířat. Většina z nich „posloužila“ při testování léků, očkovacích vakcín i zdravotnických přístrojů. Nicméně nezisková organizace Cruelty Free International, která bojuje za ukončení veškerých pokusů na zvířatech, uvádí, že tato metoda není zcela přesná a že až devadesát procent léků, které byly otestovány na zvířatech, u lidí nefunguje. Cruelty Free International také společně s německou organizací SOKO Tierschutz odhalila kruté týrání zvířat a falšování dat v laboratořích LPT.

FDA není jedinou institucí, která k adopcím zvířat přistoupila. Adopční programy již fungují v Národních institutech zdraví a Ministerstvu pro záležitosti veteránů. V současné době se i u nás rozjíždí iniciativy směřující k umožnění adopcí „laboratorních“ zvířat.

Tagy:
domov týrání zvířat adopce záchrana zvířat pokusy na zvířatech laboratoř Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vládní úřad