Poradna světa zvířat

Nejnovější příspěvky k tématu

Advertoriál

Naučil útulkáře počítat do čtrnácti: I takové trenérské eso vystoupí na MET konferenci

Američan, který učil synchronizovanému létání 10 tisíc motýlů, nizozemský odborník, který trénuje psy pro speciální policejní a záchranné operace, nebo slavná trenérka, jejíž pořad obletěl 120 zemí světa. Další ročník MET konference – tedy online konference moderního etického tréninku – opět představí českým divákům spoustu zajímavých řečníků ze světa kynologie.

Látky uvolňované při odpalování pyrotechniky jsou toxické a karcinogenní

Chemické látky a prachové částice uvolňované při odpalování zábavní pyrotechniky jsou podle vědců vysoce toxické a karcinogenní. Mají prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí, a to bezprostředně i dlouhodobě. Škodlivé zdravotní účinky zábavní pyrotechniky přitom nejvíc dopadají na děti, seniory a lidi s dýchacími nebo srdečními problémy. Před nadcházejícími oslavami nového roku na rizika především domácích ohňostrojů upozornila v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Podzim: Nejšťastnější období veverek

Právě na podzim, kdy všude kolem padá listí a stromy jsou zbarvené do žlutorezavých barev, zažívají veverky to nejšťastnější období v roce. Podobně jako matky, které přestanou kojit své ratolesti a mohou se na více hodin vzdálit, mají v tomto období i veverky více času na sebe. Po devíti měsících březosti, rození a krmení mláďat si mohou odpočinout a nabrat síly.

Udělejme z toho holubník aneb Kompromis mezi milovníky i odpůrci holubů

Věžák, měšťák, holub domácí – zvíře někde mezi. Ani ne domácí mazlíček, ani ne volně žijící živočich. Nikoho moc nezajímá. Nespadají pod ornitology, útulky ani záchranné stanice. Městský holub se považuje za zdivočelého potomka domestikovaného druhu – a tak se vlastně ocitá v právním vzduchoprázdnu. Divoký holub skalní, následně domestikovaný a poté znovu zdivočelý. Kam s nimi?

Víte, jak pečovat o svého čtyřnohého kamaráda, až udeří mrazy a venku napadne sníh?

Romantické vycházky a radovánky ve sněhu jsou potěšením nejen pro člověka, ale i pro jeho čtyřnohého přítele. Ten však nemá možnost se teple obléknout a dát si šálek čaje pro zahřátí. Jeho „zimní výbava“ zůstává stejná jako v jiných částech roku – jen čtyři tlapky a srst. Dohlédnout na to, aby mráz, sníh nebo chemický posyp psovi neublížil, musíte vy.

Sychravé počasí je tady, podpořte imunitu mazlíčků včas

Déšť, sychravo a chladno jsou typické znaky podzimního počasí. Právě v tomto ročním období je potřeba podpořit imunitu domácích mazlíčků, aby jejich organismus snadněji zvládl přechod z teplých letních dnů do těch chladných. Postačí k tomu kvalitní strava, přírodní doplňky stravy, pohyb a komplexní pravidelnost. Díky tomu se pravděpodobně vyhnete nachlazení a návštěvě veteriny.

Pomáháme jim, nebo naopak? Rizika a důsledky krmení volně žijících zvířat

Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.

Mořský život v ohrožení: Proti lovu kyanidem či dynamitem bojují i čeští ochranáři

Filipíny mají z hlediska biodiverzity klíčové postavení. Nacházejí se totiž v ekoregionu Korálový trojúhelník, který je také nazýván „mořská Amazonie“, a vyznačují se vysokou mírou endemismu (výskyt rostlin a živočichů pouze na určitém území). Kvůli klimatické změně, nárůstu populace a destruktivním rybolovným metodám je jejich biodiverzita v kritickém ohrožení. Vědci predikovali, že celosvětově může dojít k vyhubení volně žijících mořských živočichů v roce 2048, ale čeští ochranáři Příbrský a Ouhel s jejich týmy, kteří se problematice intenzivně věnují, upozorňují, že tato katastrofa může na Filipínách nastat mnohem dříve.

Ryby cítí bolest i myslí, upozorňují biologové. Ministerstvo zemědělství tvrdí opak

Biologové z předních českých výzkumných pracovišť dnes zaslali otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému. Po ministrovi požadují, aby podpořil zákaz rybolovu na živou nástražní rybu, který ministerstvo shodilo ze stolu. Podle odborníků jsou však argumenty ministerstva vědecky nepřesné a zastaralé a napichování rybek na háčky považují za barbarskou praktiku, která nemá své opodstatnění.

Poradna světa zvířat

Vše, co potřebujete vědět o péči a životě zvířat, najdete v Poradně světa zvířat. Rady a tipy nejen pro domácí mazlíčky, ale i zajímavosti o hospodářských a volně žijících zvířatech.