Co dělat, když vás pokouše pes?

Říkáte si, že vás žádný pes pokousat nemůže, protože nechodíte na místa, kde se psi venčí? To je omyl, stát se to může i při chůzi na ulici, třeba když výjdete z branky. Víme dobře o čem mluvíme, známe to z vlastní zkušenosti. 

Co udělat jako první krok při pokousání psem
Zjistěte majitele psa, pokud to tedy váš stav dovolí a nemusíte si okamžitě volat záchrannou službu. Volejte Městskou policii na čísle 156.
Majitel psa má ze Zákona o veterinární péči povinnost neprodleně dát vyšetřit zvíře, které poranilo člověka, aby se vyloučilo podezření na onemocnění vzteklinou. Vyšetření je nutno provést do 24 hodin od pokousání a následně pak 5. den, a to i u zvířat proti vzteklině očkovaných. Pokud majitel psa nebude spolupracovat, trvejte na příjezdu policie a argumentujte touto zákonnou povinností, nesplní-li ji, hrozí mu pokuta až 10 tisíc.

Co dělat, pokud se majitel psa nedá zjistit
Je důležité zabránit útěku psa a odchytit ho, s tím vám může pomoci Městská policie. 
Když není možnost psa odchytit, snažte se ho vyfotit, nebo si co nejlépe zapamatovat, jak vypadal a tuto událost nahlaste nejenom Policii, ale i na Krajskou veterinární správu, kontakty naleznete ZDE.
Zajistěte svědky události a poproste je o vyčkání příjezdu policejní hlídky.

Návštěva lékaře je nezbytností
Lékaře navštivte, i pokud  se vám zdá, že se vlastně nic nestalo, protože i malá povrchová ranka může být infikovaná a špatně se bude hojit. Budete mít v ruce lékařskou správu, která vám pomůže při případných tahanicích s majitelem psa.

Nárok na odškodnění 
V případě vážnějšího úrazu máte od majitel psa nárok na bolestné, náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu poškozené věci (oděvu atd), účelně vynaložených nákladů na léčení – týká se nákladů na pohonné hmoty, pokud jste museli v průběhu léčení za lékařem dojíždět, náklady za léky či rehabilitace. Nebude-li možno se s majitelem dohodnout, obraťte se s tímto nárokem na soud s podáním žaloby na náhradu škody na zdraví, celou událost popište, předložíte co nejvíce důkazů – hlavně lékařský posudek, kopie komunikace s majitelem psa, navrhnete svědky a domáhejte se vydání platebního rozkazu, kterým soud uloží škůdci povinnost uhradit vámi nárokované částky. Pro přípravu žaloby doporučuji kontaktovat advokáta.

Závěrem vám chceme popřát, abyste tento návod nikdy nemuseli v praxi použít.

Tagy: