Z deníku dočaskářky

Daruji psa. Značka: Jinak půjde do útulku. Jo a mám těžký srdce, samozřejmě

Autor Olga Minaříková Vytvořeno před 1 měsícem

ilustrace

Mezi lidmi je zažitá taková zajímavá formulka a to „dám psa do útulku“.

Objevuje se v rozhovorech, inzerátech i facebookových příspěvcích, které začínají slovy daruji psa, pokračují alergií, stěhováním, těžkým srdcem a končí někde u toho, že pokud si psa nikdo nevezme, bude muset do útulku.

Objevuje se i v následné diskuzi komentujících, kde se lze dočíst, že se přece netřeba rozčilovat. Do toho, proč darující dává psa pryč, nikomu nic není a vlastně je to určitě hodnej člověk, protože ho taky mohl dát do útulku hned.

A tak než dostanu u další takové pěkné diskuze infarkt, odložím si tu pár informací.

ilustrace

Žádné místo, které by bylo přímo určeno na odkládání a povinno se postarat, protože pes začal být na obtíž, neexistuje!

Útulky nebyly zřízeny pro odkládání psů alergiky a stěhovateli a v republice není žádný úřad nebo plácek, kde byste mohli zazvonit a sdělit, že už tady Puňtu nechcete, koukejte se postarat, možná vám k němu přidám pytlík granulí.

Útulek provozovaný městem psa od majitele nepřevezme, slouží totiž zvířatům bezprizorním, a ne nezodpovědným majitelům. Některé soukromé útulky psa od majitele přeberou, ale za jeho pobyt je třeba zaplatit a stovka to opravdu není. Na jejich stránkách ovšem často najdete z důvodu přeplněné kapacity stopku.

Spolky mají takových žádostí na stole denně obrovské množství, jsou neustále plné a v republice nežijí tisíce rodin, připravené převzít to, co je jinému nepohodlné.

Co zde ale žije, je ohromné množství zvířat, která již na nový domov čekají a některá z nich se nedočkají.

Až někoho budete chválit, že nedal psa do útulku, tak věřte, že zvolil pouze nejsnazší a nejjednodušší řešení. Příspěvek na facebooku totiž nic nestojí.

Zvíře je závazek na mnoho let a jeho pořízení by neměl předcházet jen úsměv u roztomilé fotky štěňátka.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů