Svět zvířat

Falešní vodící a asistenční psi – celosvětový fenomén počesku

Autor Barbara Vávrová Vytvořeno před 5 měsíci
Asistenční a vodicí psi díky své nenahraditelnosti čerpají oproti běžným psům mnoho výhod

Asistenční a vodicí psi díky své nenahraditelnosti čerpají oproti běžným psům mnoho výhod

Helppes

„Má se za to, že vodicí pes není pes jako takový, ale průvodce nevidomého člověka,“ tak Veřejný ochránce práv definuje vodicího psa.
Labrador ve žluté vestičce, to je pro většinu z nás vodící pes, jak ho známe. Máme chuť ho pohladit, ale víme, že ho nesmíme rušit od jeho čtyřiadvacetihodinové šichty, obdivujeme ho, ustupujeme před ním v metru. 


Nedávno se v médiích vyskytly zprávy o tom, že existují lidé, kteří se rozhodli čerpat výhod, které k práci vodících a asistenčních psů patří, i přesto, že takového psa nevlastní. 
Asistenční/vodicí pes totiž může do nákupních center, restaurací, nemocnic, má výhody u dopravních přepravců a může na palubu letadla, i když přesahuje 8 kil i bez přepravky a nevejde se pod sedadlo před vámi. 

„Podle našich informací jsou vodicí psi speciálně školeni v menších počtech středisek a dostávají příslušnou certifikaci, kterou se případně může majitel prokázat. Jednotné vizuální označení psa však neexistuje,“ říká Mgr. Petr Šťáhlavský z Českých drah.

Nejjednodušší je si tak vyžádat průkaz ZTP/P od osoby, kterou pes doprovází, ta má slevu na jízdném a přepravu psa zdarma. Na tom se shodují České dráhy i RegioJet. Tiskový mluvčí společnosti RegioJet, Aleš Ondrůj, řekl, že s tímto problémem žádné komplikace neevidují. 

„Majitelé asistenčních psů jsou osoby s průkazem ZTP/P, které se přepravují současně se psem, který nemusí být vybaven náhubkem. Speciálně vycvičený pes se považuje za průvodce, kterého tyto osoby potřebují po dobu přepravy a následný pohyb. Podstatný je průkaz ZTP/P, ne různé nápisy na postrojích psů apod,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy, Andrea Řehková. Současně uvedla, že revizoři opět nezaznamenali v souvislosti s falešnými vodicími psy žádné komplikace.

Sehnat košilku pro asistenčního psa anebo zfalšovat certifikát není nic těžkého. Vypadá to však, že to s falešným označováním psů v Česku není tak horké.
„Myslím, že hlavní důvod, proč by lidé zneužívali výhod vodicích a asistenčních psů je, že chtějí, aby jejich domácí mazlíčkové mohli také všude s nimi, nic víc bych v tom neviděla. Po Praze se psi přepravují zdarma a u vlakových přepravců jde o pár korun i u běžného psa,“ říká Michaela Holasová, vedoucí Střediska výcviku vodicích psů SONS ČR.

Marie, dej Pepínovi vestu, ať s námi může na nákup,“ tak by mohl nadneseně znít důvod, proč lidé své (jistě také šikovné) nicméně ne speciálně vycvičené psy falešně označují za asistenční/vodící. U nás se tento problém vyskytuje zřídka a když už, tak většinou ve spojitosti s canisterapií. „Lidé si často myslí, že pokud označí svého psa košilkou s nápisem cansterapie (terapie pomocí psů), tak s ním mohou třeba do obchodu. To však nelze. Často se nám ale ozývají ze Švédska, Finska a dalších zemí, že by chtěli koupit asistenční postroj na psa a certifikát o vycvičení, což samozřejmě neposkytujeme. Vím, že velký problém mají v Americe a týká se to především letecké přepravy," říká Zuzana Daušová, ředitelka Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s. Zde se však bavíme o minimálních výhodách. Společně s výcvikem speciálních psů ale dochází k daleko větším problémům, které se řeší celosvětově.

Samotný prodej asistenčních psů. O tomto problému se dočtete v dalším článku.

Prima Mazlíček

Prima Mazlíček

Helppes

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů