Poradna

Jak cestovat po Čechách s čtyřnohými parťáky?

Autor Barbora Morávková Vytvořeno před 7 měsíci
Pes za volant nepatří

Pes za volant nepatří

Doba dovolených klepe na dveře, proto je potřeba si připomenou pár pravidel pro bezpečné cestování s našimi chlupáči. V první části se podíváme na cestování po naší krásné vlasti, v části druhé probereme cesty do zahraničí a leteckou přepravu.

Automobil
Cestujete-li autem, myslete na to, že psa nebo kočku není radno přepravovat na volno na sedačce či na zemi, z důvodu naší i jeho bezpečnosti. Už jen prudké zabrzdění může vymrštit tělíčko vašeho kámoše proti čelnímu sklu nebo sedačce. Přepravujte proto mazlíčky v přepravce nebo větší psy připoutané speciálním bezpečnostním pásem. Při delších cestách zařaďte přestávky na napití a protáhnutí těla, jak jeho, tak i toho svého. Mnozí psi a zejména kočky špatně snášejí jakýkoliv transport. Jsou nervózní, klepou se, slintají, kňučí a mňoukají. Ulevit jim od tohoto stresu pomohou například přípravky na bázi kozlíku lékařského, které odpoutají jejich pozornost od stresového faktoru a zklidní je. Připomínat vám, že mazlíčka nemáte ani na 10 minut v létě nechávat zavřeného v rozpáleném autě, jistě nemusíme.

Vlak
České dráhy  - se psem či kočkou můžete cestovat ve 2. třídě. Máte-li je ve schráně s nepropustným dnem, která nepřekročí velikost 90 x 60 x 40 cm, jedou zdarma. Větší pes musí mát nasazen náhubek a být na vodítku nakrátko. Za psa se platí přepravné podle počtu ujetých kilometrů. Např. při jízdě v délce 51-100km zaplatíte 20Kč. Vodicí a asistenční psi jedou zdarma.
Vlaky RegioJet a Leo Express můžete cestovat jen s malým psem nebo jiným drobným zvířetem, které bude mít po celou dobu jízdy umístěné v uzavřené kleci, koši nebo jiné schránce s nepropustným dnem (přepravka, taška apod.), a neobtěžuje ostatní cestující. Jízdné za takové zvířátko nezaplatíte.

Autobus 
U většiny společností za psa umístěného ve schránce s nepropustným dnem přepravné neplatíte. Větší psi musí mít náhubek a být na vodítku, platíte za ně jako za spoluzavazadlo, někdy je účtováno poloviční jízdné. Někteří přepravci povolí jen jedno zvíře v autobusu. Před cestou proto doporučujeme si zjistit podmínky konkrétního přepravce, se kterým se chystáte vydat na cestu. Výše uvedené ale neplatí pro vodící psy doprovázejí nevidomého.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů