Poradna

Jak správně vyndat klíště? A jakými antiparazitiky můžete svou kočku i zabít?

Autor Barbara Vávrová Vytvořeno před 8 měsíci
Prostředky proti klíšťatům, které neublíží psům, mohou být toxické pro kočky

Prostředky proti klíšťatům, které neublíží psům, mohou být toxické pro kočky

Jakmile zesílí jarní paprsky a rtuť teploměru se drží nad nulou, začneme na kůži své i našich čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už jsme vás v předešlém článku upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.

Také jsme vás v minulém článku a rozhovoru s veterinářem upozorňovali, že to, co neublíží psům, může být toxické pro kočky. Například taková látka permethrin může kočku i zabít. A tato látka je často obsažená i v repelentech. Kočkám totiž chybí enzym, který je zodpovědný za odbourávání této látky. Příznaky otravy permethrinem jsou chvění, silné slintání, zvracení, potíže s dýcháním, průjem a horečka nebo zimnice. Toxická je také pro vodní organismy, proto ji nikdy neaplikujte v jejich blízkosti a u vodních ploch a akvárií.

Pro psy ale tato látka nebezpečná není.

Antiparazitika pro psy i kočky najdete v různých podobách:
•    spot on
•    spreje
•    obojky
•    tablety
 Důležité je nekombinovat je dohromady, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče.

Prima Mazlíček

Prima Mazlíček

Christine Gravel/ Facebook

Některá antiparazitika, jako třeba spot on (lástka se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete, obvykle na hřbetě mezi lopatkami), se dají používat na zvířata už od jejich 2-8 týdnů. Koťata jsou ale extrémně citlivá na různé protiparazitární spreje a velmi snadno je lze jimi otrávit. Štěňátka jsou také citlivější vůči účinným látkám a je třeba vybrat takový produkt, který vašemu čtyřnohému miminku neublíží.
V případě štěňat a koťat je vždy lepší zeptat se svého veterináře. A když prevence nezabere?

"Povídají si dvě klíšťata.
Tak co, jak probíhal den?
Ale ani se neptej, dneska už mě dvakrát vytočili."


Víte, že se s klíštětem při vyndávání vůbec točit nemá? A hlavně ne v kombinaci s mýdlem! 
Jak správně tedy s klíšťaty zatočit?

Vezměte si gumové rukavice. Připravte zvířecí pinzetu, speciálně vytvořenou pro lepší použití na zvířatech, která ne vždy spolupracují. Co si ale budeme říkat, často jim s klíšťákem vezmeme i nějaký ten chlup.☺

Klíště uchopte co nejblíže kůži. Žádné mýdlo a žádné točení! Kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí místo vydezinfikujte. Klíště nikdy nemačkejte mezi prsty, nejlepší je dát ho do papírového ubrousku a spláchnout do WC, nebo spálit. Pokud ho přetrhnete, vyhledejte veterináře. To samé platí i u lidí, pokud se vám klíště nepodaří vyndat celé, vyhledejte lékaře.

Místo, kde klíště bylo, kontrolujte. Pokud v kruhu kolem rány kůže zarudne, může to znamenat, že je pes nakažen lymskou boreliózou. Znakem nákazy je také únava a horečka. 

Nezapomeňte svým mazlíčkům kontrolovat i spodní část tlapek, na ty se často zapomíná. Zvýšený výskyt klíšťat monitoruje Český hydrometeorologický ústav, informace najdete ZDE.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů