Poradna

Jak ulehčit psovi či kočce příchod do nového domova

Autor Barbora Morávková Vytvořeno před 5 měsíci
"Cože, tady mám žít jako??"

"Cože, tady mám žít jako??"

Pexels

Pořízení nového čtyřnohého kamaráda je velkou událostí pro celou rodinu. Zatímco my lidé se na zvířecí přírůstky nemůžeme dočkat a jsme z jejich příchodu nadšení. Zvířata tuto změnu tak lehce nenesou. Víte, jak jim můžete jednoduchými kroky zpříjemnit přivykání si u vás? První dny jsou totiž nejdůležitější.

První dny v novém domově jsou pro váš budoucí vztah se štěnětem, nebo kotětem (ale i s dospělými jedinci) velmi důležité, je nutné jim věnovat dostatek času, péče a pozornosti. Například není dobré náhle měnit krmivo, na které byli zvyklí u chovatele, či v útulku. Pejskům můžete také pomoci, když jim z předchozího domova přivezete hračku, která "voní“ původní smečkou. 

Mateřská dovolená se štěnětem
Mnozí zkušení chovatelé doporučují, aby po příchodu štěněte do nového domova zůstal jeden z dospěláků 1-2 týdny doma a plně se mu věnoval. Pokud štěněti budete stále k dispozici, snáze tak zaženete jeho stesk po předchozí smečce, navážete spolu pouto a během této doby u něj můžete upevnit hygienické návyky a začít s tréninkem základní poslušnosti

U pejsků se vyplatí jít na mini "mateřskou" dovolenou

U pejsků se vyplatí jít na mini "mateřskou" dovolenou

Pexels

Příchod kočičky 
Většina koček je v novém prostředí velmi nejistá. Kočky, častěji než psi, mohou trpět stresem ze změny prostředí. Je nutné dát jim čas, aby si na novu domácnost zvykly a pořádně ji prozkoumaly. Nové kočičce zpočátku vyhraďte klidnější místnost v domě či bytě, kde bude mít dostatek úkrytů. Postavte přepravku do místnosti a nechte kočičku volně vyjít, pokud se ukrývá pod nábytkem, násilím ji nevytahujte.

Každá kočka k seznámení s novým domovem a jeho obyvateli potřebuje jiný čas. Některá může po příchodu do vaší domácnosti v přepravce bydlet i několik dnů. Některé zase suverénně vykráčí z přepravky s výrazem: „A teď mi mí noví otroci služte!“ Dobrá ráda zní – kočičku do ničeho nenuťte, berte ji takovou, jaké je, každá je prostě originál.  

Přípravky usnadňující přivykání na nový domov
V předchozím článku Jak zklidnit psa nebo kočku na cestách, jsme zmínili různé druhy přípravků ke snížení stresu. K domácímu použití, tedy k našemu účelu, nejlépe poslouží uklidňující elektrické difuzéry, které zvířata zklidní. Buď působením přírodních extraktů, nebo zvířecích feromonů. Je také možno aplikovat spreje s těmito látkami, na místa, kde se zvířata zdržují.

Štěně či kotě je prostě zvířecí miminko, je potřeba mu dát čas, aby si na novou domácnost a rodinu zvyklo a mohli jste se radovat ze společného soužití.
 

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů