Poradna

Jak zklidnit psa nebo kočku nejen při delších cestách?

Autor Barbora Morávková Vytvořeno před 6 měsíci
Je hodně možností, jak svému parťákovi můžete cestování zpříjemnit

Je hodně možností, jak svému parťákovi můžete cestování zpříjemnit

Pexels

Ne každý pes si užívá cestování, a chovatelé koček by mohli vyprávět, co pro ně obnáší, byť jen krátká cesta k veterináři. Spousta zvířat je v takovém stresu, že zrychleně dýchají, slintají, kňučí, mňoukají, čúrají, ... Majitelé si v takových případech neví rady, netuší, že na trhu jsou dostupné přípravky, které pomohou. Jsou na bázi různých účinných látek. Pojďme si je představit.

Přípravky založené na rostlinných extraktech
Kozlík, levandule, meduňka, chmel, čajovník, mučenka a jiné rostlinné výtažky zklidňují, působí proti úzkosti, uvolňují napětí. Jsou zkrátka přírodním zklidňovačem a antidepresivem. Na trhu najdete jak tablety, tak spreje, obojky, pipety, pamlsky, pasty. Stačí jen vyzkoušet variantu nejvhodnější pro vašeho mazlíčka.

Zvířecí feromony pomáhají nejen při strachu z cestování
Feromony jsou neviditelné molekuly, kterými zvířata mezi sebou komunikují, jsou druhově specifické, což znamená, že psí feromon cítí jenom psi bez ohledu na stáří a plemeno, kočičí zase jen kočky. Zahánějí úzkost, navozují pocit klidu a pomáhají, aby se chlupáč cítil v pohodě. U koček je využíván syntetický tvářový feromon, u psů zklidňující feromon vylučovaný kojící fenou. Přípravky s feromony jsou ve formě obojků a sprejů. Pro domácí použití – při strachu z bouřek, ohňostrojů, při separační úzkosti, navykání na novou domácnost atp. – ve formě difuzéru do elektrické zásuvky.

L-tryptofan uklidní psychiku zvířete
L-tryptofan je životně nezbytnou aminokyselinou, potřebnou pro správné fungování organizmu. S pomocí tryptofanu (nepolární, aromatická aminokyselina) tělo vyrábí pro funkci mozku klíčové hormony: serotonin a melatonin. Je to prostě „zlepšovač nálady“.

Kolostrum
Neboli mlezivo je tekutina vylučovaná mléčnou žlázou matky prvních 24–48 hodin po porodu. Je nejenom zdrojem látek, které pomáhají k podpoře imunitního systému, ale působí i na nervovou soustavu a navozuje stav zklidnění a zmírnění úzkosti.  V přípravcích ke zklidnění se obvykle vyskytuje v kombinaci s vitamínem B1 a extraktem z čajovníku L-theaninem.

Jak vidíte, je hodně možností, jak svému parťákovi můžete cestování zpříjemnit. Na konkrétní produkty se informujte u veterináře nebo v prodejnách s chovatelskými potřebami.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů