Když rozdíly mizí, 45. díl: Elegán ve fraku

Tučňáci rozhodně patří do té elegantněji „oblékané“ části zvířecí říše. Jejich dlouhé černé fraky a bílé košilky jsou vskutku podívaná. V dalším díle našeho seriálu si ale řekneme, že to není to jediné, čím nás tučňáci mohou ohromit. Mají totiž taky pořádně pod čepicí.

Tučňáci rozhodně patří do té elegantněji „oblékané“ části zvířecí říše. Jejich dlouhé černé fraky a bílé košilky jsou vskutku podívaná. V dalším díle našeho seriálu „Když rozdíly mizí" si ale řekneme, že to není to jediné, čím nás tučňáci mohou ohromit. Mají totiž taky pořádně pod čepicí.

O inteligenci ptáků rozhodně není sporu (na rozdíl od jejich zařazení – věděli jste, že se nově budou počítat pod plazy?). Vrány, holubi, papoušci, ti všichni nás již v minulých dílech ohromili svou bystrou myslí a vynalézavostí. Ani tučňáci ale nezůstávají pozadu. Lov ryb a navigování v polárních oblastech by totiž vytříbily nejednu mysl.

Své o tom ví i David Powell, výzkumný ředitel zoo v St. Louis. I když nebyla inteligence tučňáků podrobena takovému zkoumání jako jiných, již zmiňovaných ptačích druhů, není o ní pochyb. A vlastně se jim i v mnohém vyrovnají. Podobně jako vrány si tučňáci pamatují určité lidské tváře a jejich celková paměť je fenomenální. Mnohé druhy tučňáků se rok co rok vrací ke stejnému hnízdu, a to přesto, že v záplavě celé kolonie tučňáků zřejmě není snadné ho znovu objevit. Tato dovednost se objevuje již v deseti měsících věku, kdy se malá tučňáčata dokáží vrátit zpět domů i ze vzdálenosti pěti set metrů. A podobně jako holubi k orientaci používají vizuální vodítka, jako jsou jezera či kopce.

Kromě toho také dokonale ovládají takzvaný efekt koktejlové party – v hlučném davu jsou schopni zaslechnout hlas svého blízkého. Během období páření to rozhodně přijde vhod – zaslechnout svého partnera v kolonii stovek hlučných tučňáků rozhodně není nic snadného. O jejich pokročilé inteligenci a schopnosti přežít za normálních podmínek vypovídá i schopnost „kooperativního lovu“. Některé druhy tučňáků totiž loví ve „smečce“. Díky tomu stoupne pravděpodobnost jejich úspěšného lovu až na trojnásobek. Znamená to, že dokáží rychle zpracovat informace od svých společníků a následně změnit své pohyby. Co víc, dokáží předvídat, kam jejich kořist směřuje, a zapracovat tuto znalost do své strategie.

Tagy: