Stalo se

Poslední z trojice mužů, kteří uvláčeli za lodí žraloka, vyslechl svůj rozsudek

Autor Pavla Gabrhelíková Vytvořeno před 6 měsíci
Než žralok uhynul, zažil peklo.

Než žralok uhynul, zažil peklo.

Poslední ze tří mužů, kteří utýrali na Floridě žraloka k smrti, se dočkal vynesení rozsudku. Soud mu vyměřil deset dní ve vězení, pokutu 2 500 dolarů a 250 hodin veřejně prospěšných prací. Polovina z nich má odpracovat v útulku pro zvířata.

V roce 2017 obletělo internet video, které zachycovalo týrání paryby v přímém přenosu. Tři muži v něm nejdřív stříleli na žraloka a pak ho přivázali za ocas k člunu. Ve vysoké rychlosti ho pak vláčeli za člunem, dokud žralok neuhynul. Michael Wenzel (21 let), Spencer Heintz (23 let) a Robert Lee Benac (28 let) byli obvinění z použití hned několika zakázaných loveckých metod.

Tento brutální čin byl nakonec označen pouze za přestupek. Další dva kamarádi Roberta Lee Benaca byli taky zatčeni. Rozsudek minulý týden oznámila komise Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC) a státní zástupci úřadu státního zastupitelství v Hillsborough.

O žralocích toho víme zatím jen velmi málo. Co ale jisté je, že v posledních letech bohužel došlo k velkému poklesu počtu jedinců tohoto druhu. Na vině je masivní rybolov i poptávka po jejich čelistech a zubech, ale především po žraločích ploutvích, z nichž se vaří tradiční polévka. Lovci žraloky po odříznutí ploutví hází zpět do moře a ti se, neschopní pohybu, utopí.

V roce 2000 se žralok bílý dostal na červený seznam jako „zranitelný“ druh a v roce 2004 CITES uvalil zákaz obchodování se žraločím masem, ploutvemi a dalšími částmi těl.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů