Senát vzkazuje: Týrání zvířat nesmí zůstat bez trestu

Autor Kateřina Hadrabová Vytvořeno před 27 dny

Jak Prima Mazlíček informoval již včera, novela tresního zákoníku zvyšující tresty za týrání zvířat dostala v Senátu druhou šanci: poputuje zpět do Poslanecké sněmovny, kde poslanci definitivně rozhodnou o tom, jak bude do budoucna nakládáno s pachateli tresné činnosti na zvířatech. Třikrát hurá!

Můj blog se této novele věnoval již párkrát, naposledy před Vánoci, kdy potřebné změny neprošly Sněmovnou o pouhých pár hlasů. Pětihodinová debata senátorů, která se ve čtvrtek kolem novely odehrála, však zatím asi nejvýstižněji odrážela rozdíly, s jakými části naší společnosti nahlíží na nakládání se zvířaty. Jedním z nejčastějších protiargumentů byl následující výrok:

"Ublížit zvířeti není tak hrozné, jako ublížit člověku."

Nerozporuji základní rozdíly mezi člověkem a zvířaty. Nemohu se však ubránit dojmu, že tento argument může vyslovit jen ten, kdo nikdy nebyl svědkem skutečného utrpení zvířete. Dnes již víme, že například pes má kognitivní schopnosti zhruba dvouletého dítěte. Stejně jako dvouleté dítě, i pes prožívá zděšení, strach, bolest. Stejně jako bité dvouleté dítě ani dvouletý pes nechápe, proč přicházejí rány a chce, aby bolest skončila. A stejně jako týrané dítě, i týraný pes se z traumat dostává velmi obtížně a dlouho a následky si nese celý život. Pokud ne na těle, tak jistě na duši.

Přes to všechno stávající podoba novely NENAVRHUJE stejné sazby za týrání zvířat, jako za týrání lidí. Poukazování na údajnou blízkost sazeb je pak pouze překrucováním a účelovým srovnáváním nesrovnatelných paragrafů.

Přijetím novely, která zvyšuje tresty za týrání a zavádí nově možnost trestat chov velkého množství zvířat v nevhodných podmínkách, nepřijímáme žádnou chartu práv zvířete. Nepřijímáme volební právo pro zvířata. Nepřijímáme ani zákaz zabíjaček, držení zvířat v klecích či zákaz traumatických mnohahodinových transportů živých zvířat. Přijímáme jen a pouze zvýšení trestů za tu nejhorší krutost na zvířatech. Nic víc, ale ani nic míň. A já jsem přesvědčena, že signál, jaký parlament vyšle společnosti, pokud skutečně definitivně přijme přísnější tresty za týrání zvířat, rozhodně málo není.

Držte palce. Jsme v posledním kole.

P.S.: Za několika hodinami debat a pár minutách hlasování jsou stovky a stovky hodin náročné práce řady politiků a odborníků. Jsem na ně moc pyšná. A doufám, že nevyjde naprázdno.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů