Pod fousy

Týrání zvířat pachatelům stále prochází – zatím

Autor Kateřina Hadrabová Vytvořeno před 1 měsícem
Mio - v tomhle stavu byl přijat do útulku AniDef.

Mio - v tomhle stavu byl přijat do útulku AniDef.

Extrémní podvýživa a záněty v těle. Přeražení páteře s následkem doživotního ochrnutí. Život na metrovém řetězu a na blátě, do něhož fena málem porodila. To jsou jen některé z případů, se kterými jsme se v útulku AniDef setkali za téměř tři roky fungování. Nikdo z těch, kdo zvířata do tohoto stavu dostal, nebyl potrestán. Jejich bývalí majitelé si mohou dále kdykoli a odkudkoli pořídit další zvíře. To se ale nyní může konečně změnit. Parlament bude v úterý hlasovat o vyšších trestech za týrání zvířat a postihu množíren.

Týrání počesku

Pořídit si dnes zvíře je snadnější než kdy dřív. Pár kliknutí na online inzerci, telefonát, a zadarmo nebo za pár stovek kdokoli sežene do hodiny štěně, kotě nebo dospělé zvíře. Pokud si usmyslí zvíře jen tak z rozmaru týrat, nebo pro zisk rozmnožovat způsobem, aby to stálo co nejmíň času a peněz (tj. zvíře prostě někam zavře, pravidelně nakrývá a péči omezí na minimum nutné k přežití), má dotyčný slušnou šanci, že na to vůbec nikdo nepřijde a nikdy nebude potrestán.

Možná bude mít náš milý spoluobčan velkou smůlu a bití zvířete, lámání končetin nebo jeho zapálení (příklady z praxe, nikoli z hororového filmu), popřípadě tristní živoření někde ve sklepě či garáži, někdo natočí, vyfotí nebo k tomu přivolá policii. Většinu týrání se nepodaří zdokumentovat, nebo při něm mít svědky, kteří okamžitě přivolají pomoc. Když už se to však podaří, ani pak není vyhráno.

Pokud se věc povede dostat před soud (doposud jde o jednotky případů, což je absurdně málo vzhledem k počtům týraných zvířat, o která spolky a útulky každoročně pečují), neznamená to ještě, že bude pachatel adekvátně potrestán. Pokud si doposud milý tyran chodil po ulici bez poskvrnky na trestním rejstříku, odejde od soudu přinejhorším s podmínkou. Ještě ten samý den si může pořídit další zvíře.

Pokud zvířata držel v kleci, nějakém chlívě nebo jiných tristních podmínkách, například za účelem množení a zisku, doposud neplatí paragraf, podle něhož by mohl být za toto jednání samostatně potrestán. Opět platí – pokud by byl vůbec odhalen, což se bohužel daří naprosto minimálně.

Člověk je víc než zvíře? Tak se podle toho chovejme…

Zvíře teprve před pár lety přestalo být podle českého práva něčím jiným, než je třeba auto nebo židle. Právní ochraně se však stále těší naprosto minimálně, a to platí i pro ochranu před krutostí a úmyslným ubližováním. Ačkoli má pes podle mnoha studií kognitivní schopnosti zhruba dvouletého dítěte a stejně jako toto dítě vnímá stres, strach a bolest, tak za jeho brutální utýrání k smrti dostane pachatel maximálně 5 let vězení (a to jen pokud už byl v minulosti trestán). Za utýrání a vraždu dvouletého dítěte přitom hrozí 15 až 20 let natvrdo, až výjimečný, tedy ještě vyšší trest.

Zvýšení horní hranice trestu za utýrání zvířete nebo více zvířat z až 5 na až 6 let stále znamená pramalé přiblížení dolním sazbám za stejnou krutost na člověku. Přesto to může v praxi výrazně pomoci, a to hned několikrát:

1) Bude konečně možné ukládat nepodmíněné tresty i těm, kdo doposud nebyli trestáni.

2) Politici konečně vyšlou jasný signál čím dál nazlobenější veřejnosti: víme, k čemu dochází. Jsme si vědomi závažnosti týrání, jaké je v posledních letech odhalováno. Neignorujeme to. Chceme s tím něco dělat.

Jak jsem zmínila v úvodu, příští týden bude projednávána novela trestního zákoníku, vrácená Poslanecké sněmovně Senátem v podobě, která umožní trestat týrání i množírny. Sledujte, jak Sněmovna rozhodne. Jde o hodně pro všechny, kdo týraným a v množírnách trpícím zvířatům ze všech sil pomáhají. A především, jde o hodně pro ta zvířata.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů