Už jsme rok bez kožešinových farem, chybějí vám?

Autor Evelína, slepice z klecáku Vytvořeno před 1 měsícem
Takhle by přece lišky žít neměly.

Takhle by přece lišky žít neměly.

Dneska slavím výročí! Teda ne úplně dneska, až v pátek, ale to vůbec nevadí. Rozhodla jsem se vám o něm zakvokat už dneska, a tak v podstatě už slavím. Ne, nebojte, nejsem zadaná. Na toho pravýho kohoutka pořád teprve čekám. Jde o úplně jiný výročí.

Před rokem se stal velkej úspěch, kterej dává naději všem zvířatům v kleci na lepší zítřky. Už přestanu chodit kolem horkýho zrna a rovnou vám to řeknu. Od 31. ledna 2019 jsou v Česku zakázaný kožešinový farmy! Už tu žádný nejsou, hurááá! Můj předseda Marek to loni oznámil ve videu a od tý doby začal bojovat za slepice.

Víte, o jaký zvířata na kožešinových farmách šlo? O chlupatý! O lišky a norky. Každej rok u nás umíralo asi 20 000 těchhle zvířat kvůli tomu, aby se paničky mohly ve společnosti parádit drahýma kožichama. To mi přijde fakt zbytečný, když už existují kožichy z umělých materiálů a ono ani nejde poznat, že jsou umělý.

Norci se z nudy a ze stresu v zajetí klece kousali.

Norci se z nudy a ze stresu v zajetí klece kousali.

Jsem moc ráda, že se to zakázalo. Sice jsou lišky tvor, co by mě mohl potenciálně sežrat, že jo… Ale život v kleci si nezaslouží nikdo. Já to znám a vím, že tam prožívaly dost podobný věci jako slepice. A to bych nepřála fakt nikdy nikomu! Ani lišce!

Věděli jste, že pro norky je důležitý, aby mohli plavat? Dokonce mají plovací blány… No, to dá rozum, že je to pak pro ně důležitý… Stejně jako je důležitý pro slepice si moct popoletět nebo křídla aspoň roztáhnout, když už je mají.

Lišky jsou zase hodně teritoriální (fuj, to je teda slovo). Zjednodušeně to znamená, že mají území velký desítky kilometrů, tam to pravidelně obcházejí, značkují si to… Prostě potřebují hodně svýho prostoru, kde se cítí doma… To v malý kleci fakt nejde. Tam je jen od mříží bolí tlapky, podobně jako slepice bolí pařátky.

Ty podobnosti jsou fakt do očí bijící. A tak věřím, že když to dobře dopadlo pro lišky a norky a žádný kožešinový farmy už u nás nejsou, že to tak dopadne i s klecákama. Za norky a lišky se tenkrát postavila i řada celebrit, třeba Pavel Liška (proč asi, že…) nebo Václav Vydra. No a já se jdu připravit na oslavu toho velkýho minuloročního úspěchu a věřit v zákaz klecí pro slepice.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů