V ČR bylo potvrzeno druhé ohnisko ptačí chřipky. Počet obětí stoupl na 140 tisíc!

Ministerstvo zemědělství v pondělí potvrdilo, že se u nás objevilo další ohnisko ptačí chřipky. Po malochovu na Vysočině propukla epidemie i v komerčním velkochovu ve Slepoticích v Pardubickém kraji. Během víkendu zde zemřelo více než tisíc krůt. V celém chovu bylo drženo téměř sto čtyřicet tisíc jedinců. Kromě více než sedmi tisíc krůt jde i o sto třicet tisíc slepic, takzvaných brojlerů. V chovu již od pondělí zasahují hasiči, kteří do hal vehnali oxid uhelnatý, aby uvězněná zvířata usmrtili.

Ministerstvo zemědělství v pondělí potvrdilo, že se u nás objevilo další ohnisko ptačí chřipky. Po malochovu na Vysočině propukla epidemie i v komerčním velkochovu ve Slepoticích v Pardubickém kraji. Během víkendu zde zemřelo více než tisíc krůt. V celém chovu bylo drženo téměř sto čtyřicet tisíc jedinců. Kromě více než sedmi tisíc krůt jde i o sto třicet tisíc slepic, takzvaných brojlerů. V chovu již od pondělí zasahují hasiči, kteří do hal vehnali oxid uhelnatý, aby uvězněná zvířata usmrtili.

„Farma bude v noci zaplynována smrtícím oxidem uhelnatým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie,” uvedla v pondělí mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Ptačí chřipka se u nás objevila poprvé po třech letech. Jsme čtvrtou zemí, kde byl její výskyt letos potvrzen. Kromě Polska, kde ptačí chřipka „řádí“ již od loňského prosince, jde o Maďarsko a Slovensko. I v těchto státech se s epidemií ptačí chřipky potýkali naposledy v roce 2017.

Kolem pardubického chovu je v současné době vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo, ve kterém pracovníci veterinární správy odebírají vzorky z velko- i malochovů drůbeže. Na Vysočině bylo ochranné pásmo již zrušeno. Ve zdejším chovu zemřelo patnáct slepic. Viry ptačí chřipky jsou v přírodě běžné a do chovů se dostávají kontaminovanou vodou či krmivem. Zatím však nebyl prokázán jediný případ nákazy u člověka.

Tagy: